ظرفیت پذیرش مهاجرت به استرالیا در سال 2020-2021

ll

در حال حاضرهیچ نشانه ای مبنی بر زمان باز شدن مرزهای استرالیا وجود ندارد و به نظر می رسد این اتفاق در اوایل سال 2021 انجام شود. در حالی که استرالیا از بیماری همه گیر COVID-19 در مقایسه با سایر نقاط جهان نسبتاً پرقدرت و با کمترین خسارت و هزینه عبور کرده است، ولی همچنان مرزهای این کشور بسته است و فقط در صورتی که متقاضی، شهروند استرالیا، مقیم دائم، عضو خانواده شهروند یا مقیم دائم استرالیا و همچنین شهروند جدید یا شهروند نیوزلند که معمولاً در استرالیا اقامت دارد باشد میتواند وارد شود

اعضای خانواده درجه اول فقط در صورتی بررسی میشوند که در یکی از گروهای زیر قرار بگیرند:

• همسر

• پارتنر

• کودک وابسته

• سرپرست قانونی

از نظر اداره مهاجرت استرالیا سرپرست قانونی، شخصی است که مسئولیت رفاه بلند مدت کودک را بر عهده دارد و تمام اختیارات، حقوق و وظایف توسط قانون به سرپرست واگذار شده باشد به غیر از داشتن حق و مسئولیت درتصمیم گیری  و مراقبت و كنترل روزانه كودك.

متقاضیانی که به استرالیا می آیند باید دوره قرنطینه اجباری چهارده روزه رادر یک مرکز مشخص بگذرانند که معمولاً در هتلهایی هر شهری که وارد آن می شوند انجام میشود و عمدتا هزینه اقامت 14 روزه به عهده متقاضی است.

کمیسیونرهای نیروی مرزی استرالیا، این اجازه را دارند که معافیت هایی را برای افرادی که مشمول محدودیت های مسافرتی فعلی هستند، در نظر بگیرد:

  • افراد با مهارتهای ضروری (به عنوان مثال متخصصان پزشکی، مهندسین، خلبانان دریایی و خدمه)
  • دیپلمات های معتبر و ساکن استرالیا و خانواده های نزدیک آنها
  • استثنائات موردی به دلایل بشردوستانه

اداره مهاجرت استرالیا برای این افراد که مشمول معافیت ها را می شوند ویزاهای انها را در اولویت بررسی قرار داده است.

استرالیا بعد از بیماری کووید 19 چه نگاهی به مهاجران خواهد داشت؟؟

به علت بیماری کووید 19 در استرالیا، تقریباً یک میلیون نفر از کار خود اخراج شده اند. دولت برای کاهش مهاجرت به استرالیا با فشارهای زیادی مواجه است تا شهروندان و ساکنان دائمی استرالیا بتوانند جایگاه خود را در بازار کار به دست آورند. همچنین، حزب کارگر خواستار تجدید نظر در مورد سیستم مهاجرت استرالیا شده است.در ژانویه و شیوع بیماری کرونا، استرالیا دومین و بزرگترین میزبان نیروی کار بوده که حدود دو و نیم میلیون نفر را شامل می شده است که اکثریت آنها شهروندان نیوزیلند، توریست ها و دانشجویان بین المللی هستند.

آمار دعوتنامه های فدرال از سالهای گذشته مشخص بوده است. نخست وزیر استرالیا اسكات موریسون، تعداد مهاجران دائمی را 160 هزار نفر در سال قلمداد كرد، اما آمار مهاجرت موقت بدون پرده ماند. استدلال این است که مهاجران موقت به کمبود مهارت در اقتصاد این کشور کمک می کنند و سعی در راه اندازی و پیشرفت در پروژه های متفاوت را دارند. برای مثال، نمونه جالبی را می توان در زمینه امنیت سایبری اشاره کرد. آمارهای موجود، نشان میدهد که استرالیا تا سال 2026 به 18000 نیروی متخصص امنیت سایبری دیگر احتیاج دارد. اما تعداد فارغ التحصیلان در این رشته در استرالیا فقط 500 نفر در سال است. تنها راه برای بی نیاز شدن در این رشته مهاجرت خواهد بود.

مهاجرت برای اقتصاد استرالیا آنقدر مهم است که اگراسترالیا مهاجران را از صحنه بیرون می کشید، سال گذشته در رکود اقتصادی قرار میگرفت. پس از زغال سنگ، سنگ آهن و گاز طبیعی، چهارمین منبع درآمدی بزرگ برای استرالیا آموزش است. دانشجویان بین المللی و مهاجران نقش بزرگی در اقتصاد استرالیا دارند. مالیاتی که آنها می پردازند به جبران مواردی مانند مراقبت های بهداشتی، آموزشی و رفاهی کمک می کند. مهاجران موقت هم منافع خوبی برای استرالیا دارند.

استرالیا یکی از کشورهای در حال رشد سریع در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی است هرچند که در این روزها این بیماری همگیر تاثیرات خود را بسیار گذاشته است. پیش بینی ها نشان می دهد که مهاجرت در سال آینده حدود 80 درصد سقوط خواهد کرد، ما هنوز نمی دانیم چه زمانی مرزها باز می شود و برنامه مهاجرت استرالیا به چه شکلی اتفاق خواهد افتاد ولی آنچه مسلم است روال مهاجرت احتمالا با دشواری هایی رو به رو شود.

ظرفیت پذیرش مهاجرت به استرالیا در سال 2020-2021 در سطح 160000 باقی خواهد ماند

در واقع اداره مهاجرت تأیید می کند که سطح برنامه ریزی مهاجرت 2020 تا 2021 استرالیا همانند برنامه سال گذشته خواهد بود. این بدان معناست که در مجموع 160،000 ویزای اقامت دایم استرالیا برای سال جاری اختصاص داده شده است، که از اول جولای 2020 تا 30 ژوئن 2021 اجرا می شود، و تقریباً دو سوم دعوتنامه ها برای نیروی متخصص و خانواده ها اختصاص داده میشود.

بسیاری از بهره برداران سیستم مهاجرت، به ویژه خود مهاجران، میتوانند درک کنند ویروس کرونا چه تاثیراتی در برنامه مهاجرتی استرالیا داشته است. برنامه مهاجرت نیروی متخصص (GSM) متشکل از ویزای 189- (نیروی متخصص ویزای مستقل)، 190 – (ویزای نیروی متخصص – اسپانسر ایالتی) و ویزای 491 – (ویزای نیروی کار (مشروط)) است. از آوریل 2020 تا به امروز، اداره مهاجرت فدرال هیچ گونه دعوت نامه ای را انتشار نداده است، به علاوه، ایالت ها نگرانی های خود را افزایش داده اند، زیرا بسیاری از آنها برنامه های مهاجرت خود را بسته اند و منتظر سهمیه اختصاصی یافته خود از برنامه های اداره مهاجرت برای سال جدید هستند. در حالی که آنها نقش مهاجرت دائم در پیشرفت کشور استرالیا را تنظیم میکنند و به بهبود اقتصادی استرالیا کمک می کنند، این باید با اولویت های اشتغال برای شهروندان استرالیا و ساکنان دائمی موجود متعادل شود. همانطور که مشخص است، با توجه به خسارت گسترده ای که COVID-19 به اقتصاد استرالیا وارد کرده است، تغییرات اساسی اتفاق خواهد افتاد. انتظار می رود که مهاجرت برون مرزی (NOM)، با توجه به محدودیت های مسافرتی، در سال (2021-2020) کاهش یابد، که شامل دارندگان ویزای موقت، ویزای دانشجویان، ویزاهای توریستی و شهروندان نیوزلند است.

اداره مهاجرت تأیید کرده است که ظرفیت پذیرش برای مهاجرت اقامت دائم، در سال جدید، همانند سطح پذیرش 2019-2020 ثابت خواهد ماند.باید برنامه ریزی های مهاجرت در بودجه فدرال تأیید بشود، که امسال از ماه می تا اکتبر به تعویق افتاده است. بنابراین، می توان انتظار داشت که هرگونه تغیرات ممکن در تاریخ 6 اکتبر 2020 مشخص شود.

 

Skill Stream
Employer Sponsored 
Skilled Independent 
Regional 
Skilled Employer Sponsored
Skilled Work Regional
State/Territory Nominated
Business Innovation & Investment program
Global Talent 
Distinguished Talent
Skill Total
Partner 
Parent 
Other Family 
Family Total
Special Eligibility 
Child  
Total
30,000
16,652
25000
10,000
 15,000
24,968
6,862
5,000
 200
108,682
 39,799
 7,371
562 
47,732
 236
 3,350
160,000

 

2020-07-22