ارزشیابی رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعاتICT

انجمن مهندسان کامپیوتر استرالیا (ACS)

ACS Logo color

انجمن مهندسان کامپیوتر استرالیا Australia Computer Society - ACS، به عنوان یکی از مراجع رسمی ارزیابی تخصصی در حیطه مهاجرت، مسئول بررسی و معادل یابی مدارک تحصیلی و سوابق شغلی متقاضیان در حیطه ICT می باشد.

این انجمن، ابتدا مدارک متقاضیان را در مقایسه با استاندارد تحصیلی در استرالیا (Australian Qualification framework - AQF) بررسی می کند و نتیجه این ارزیابی مشخص می کند که مدرک متقاضی معادل با چه مقطعی در سیستم آموزشی استرالیا قرار می گیرد و آیا محتوای ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات ) آن برای شغل انتخابی کافی می باشد و یا خیر. بر این اساس، میزان سابقه شغلی مرتبطی که ملاک ارزیابی است مشخص می شود که نهایتا تعداد سالهای سابقه کار متقاضی که واجد دریافتامتیاز در سیستم مهاجرتی استرالیا است را تحت عنوان تاریخ کسب مهارت (skill-met-date) مشخص می کند.

بر این اساس برای مدارک تحصیلی که معادل با حداقل مکدرک کارشناسی در استاندارد تحصیلی استرالیا قرار می گیرد حداقل به 2 سال سابقه کار برای احراز سطح مهارت است، در حالیکه مدارکی که معادل با دوره دو ساله استرالیایی است (تقریبا معادل با مدارک کاردانی)، حداقل 5 الی سال سابقه کار برای احراز سطح مهارت نیاز است. تعداد سال های سابقه کار جهت احراز سطح مهارت، بر اساس درصد ارتباط محتوای اموزشی تعیین می گردد. به عنوان مثال متقاضی که مدرک کارشناسی مرتبط با عنوان شغلی داتشه باشد حداقل نیاز به 2 سال سابقه کار جهت احراز شرایط دارد در حالیکه اگر مدرک کارشناسی این متقاضی درصد حداقل مورد نیاز را دارا نباشد، تعداد سال های سابقه کار مورد نیاز جهت احراز سطح مهارت و کسب امتیاز سابقه کاری، به 4 سال افزایش می یابد.

 

ارزشیابی مدرک تحصیلی بدون محتوای ICT

چنانچه سوابق تحصیلی متقاضی در زمینه کامپیوتر و فناوری اطلاعات نباشد و اصطلاحا فرد در زمینه ای به غیر از ICT تحصیل کرده باشد، ولی سوابق کاری قابل اثبات در زمینه کامپیوتر و مشاغل مربوطه داشته باشد، فرد می تواند با داشتن حداقل 6 سال سابقه کار و ارائه گزارش پروژه های اجرایی خود تحت عنوان Recognition of Prior Learning – RPL تاییدیه سطح مهارت را از انجمن ACS کسب نماید.

لازم به ذکر است که این انجمن پا را فراتر گذاشته و آگاه است که تعداد زیادی از کارشناسان این حوزه کاملا به صورت تجربی و خودآموز مهارت اجرایی و کاری خود را کسب کرد اند، لذا یک راهکار دیگر نیز برای کسانی که مدرک دانشگاهی مرتبط با این حیطه ندارند ولی در این زمینه سابقه کار طولانی دارند نیز در نظر گرفته است. بر این اساس، متقاضی می تواند با داشتن حداقل 8 سال سابقه کار و ارائه گزارش پروژه های اجرایی خود تحت عنوان Recognition of Prior Learning – RPL تاییدیه سطح مهارت را از انجمن ACS کسب نماید. لازم به ذکر است که تمام محتوای متن گزارش ها باید منبع و ارجاع موثق داشته باشد. عدم موفقیت در شفاف سازی اطلاعات متن گزارش ها، ارزیابی ناموفق را در پی دارد. لذا جزئیات گزارش پروژه شما باید سطح و دامنه دانش ICT شما در مدت شغلی که گذراندید را بتواند توضیح دهد و مشخص کند.

 

ارزشیابی مدارک بین المللی در زمینه ICT

در ادامه، مدارک بین المللی در زمینه ICTکه مورد تایید ACS هستند و محتوای ICT بالا و قابل قیاس در سطح دوره دو ساله AFQ دارند، معرفی شده است. اگر مدارک بین المللی در زمینه ICTغیر از مدارک زیر دارید باید به صورت موردی و تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرد.

مدارک مایکروسافت - MICROSOFT

در ادامه لیست مدارک مایکروسافت مورد تایید ACS آمده است. مدارک باید در زمان درخواست ارزشیابی معتبر باشند. مدارکی که قدیمی هستند یا ریزنمرات شما گزارش نشده اند، برای ارزیابی مورد تایید نیستند.

-        Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE)- All certifications

-        Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD)- All certifications

مدارک (MCP) و (MCSA)، مورد تایید ACS نمی باشند.

 

مدارک سیسکو - CISCO

در ادامه لیست مدارک سیسکو مورد تایید ACS آمده است. مدارک باید در زمان ارزیابی مهارت ها معتبر باشند و تاریخشان اعتبار داشته باشد.

Cisco Professional:

Cisco Certified Network Professional (CCNP) - All tracks

Cisco Certified Design Professional (CCDP)

Cisco Expert:

Cisco Certified Internetworking Expert (CCIE) - All tracks

Cisco Certified Design Expert (CCDE)

Cisco Architect:

Cisco Certified Architect

    مدرک (CCNA)، مورد تایید ACS نمی باشد.

به صورت خلاصه، و با در نظر گرفتن مدارک تحصیلی متقاضیانی که از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند، شرایط ارزشیابی سازمان ACS را می توان در جدول زیر خلاصه کرد:

تعداد سال سابقه کار لازم
2 سال
5 سال
6 سال
6 سال
8 سال
مدرک تحصیلی
کارشناسی در رشته تحصیلی مرتبط
کاردانی در رشته تحصیلی مرتبط
کاردانی و یا کارشناسی در رشته غیر مرتبط
مدارک CISCO و یا MICROSOFT
بدون مدرک دانشگاهی

 

مدت زمان ارزشیابی مدارک تحصیلی و سوابق کاری

مدت زمان ارزیابی مهارتها، سوابق کاری و تحصیلی متقاضی توسط ACS بین 8 تا 10 هفته به طول می انجامد. برای این منظور باید مدارک و فرم های مربوطه در اختیاز این انجمن قرار گیرد تا ارزیابی مورد نظر در مدت زمان اعلامی انجام پذیرد، در غیر این صورت این مدت زمان طولانی تر حخواهد شد.

 

هزینه های ارزشیابی سازمان ACS

هزینه
$475
$500
$500
$550
$395
$395
نوع فرم درخواست
فارغ التحصیل موقت- ارزشیابی برای ویزای 485
ارزشیابی مهارت بعد از فارغ التحصیلی از استرالیا
ارزشیابی مهارت ها (فرم درخواست عادی)
ارزشیابی تاییدیه مهارت (RPL)
درخواست بازبینی
درخواست استیناف

 

هزینه کل ارزیابی ها شامل هشت فقره مدرک برای هر نوع ارزیابی می باشد که هر فقره ارزیابی مربوط به یک مدرک تحصیلی و یا شغلی می باشد. به این منظور می توانید فرم درخواست ارزیابی را در هشت فقره ترکیبی از مدارک تحصیلی و شغلی، ارسال نمود و به ازای هر ک فقره مدرک اضافه مبلغ 50 دلار پرداخت نمایید. هزینه ها به دلار استرالیا می باشد (AUD).

لازم به یادآوریست که سازمان ACS بر اساس مدرک تحصیلی متقاضی، بخشی از سوابق کاری نامبرده را کسر می کند تا تاریخ کسب سطح مهارت را مشخص نماید. لذا مرحله ارزشیابی یکی از مهمترین مراحل اقدام جهت دریافت اقامت استرالیا می باشد و لازم است مدارک این بخش بادقت کامل تنظیم شود تا بیشترین تعداد سابقه کاری در بخش سوابق امتیاز آور تایید گردد.

در صورتی که تمایل دارید شرایط شما در خصوص مهاجرت و اقامت استرالیا و کانادا ارزیابی گردد می توانید فرم ارزیابی رایگان را تکمیل نمایید، و در کمتر از 48 ساعت نتیجه ارزیابی خود را از واحد مشاوره کاریابی بین الملل کارجویان ملل دریافت  نمایید.