bill c6تصویب لایحه اصلاح قانون شهروندی کانادا

لایحه اصلاح قانون شهروندی کانادا، موسوم به C-6 نهایتا با ایراد اصلاحاتی به تصویب محلس سنای این کشور رسید و با این کار یک قدم دیگر به تبدیل شدن به قانون اجرایی نزدیک شد. بنا بر نتایج این لایحه، مهاجرانی که به کانادا آمده اند، زودتر و راحت تر از قبل می توانند برای شهروندی اقدام نمایند.

لایحه C-6 زمان لازم برای انتظار مقیم های دائم کانادا که در کانادا زندگی می کنند را برای واجد شرایط شدن حق شهوندی را از 4 سال از مجموع 6 سال به 3 سال از مجموع 5 سال کاهش می دهد. همچنین کسانی که قبل از اقامت دائم مدت زمانی را در کانادا تحت عنوان هر یک از ویزاهای موقت گذرانده اند را می توانند به عنوان بخشی از بازه 3 ساله مورد نظر برای احراز حق شهروندی اعلام نمایند.

همچنین طبق لایحه مصوب سنا، متقاضیان حق شهروندی که در بازه سنی بین 18 تا 60 سال قرار دارند باید بتوانند یکی از آزمون های زبان مورد قبول دولت برای اثبات توانمندی زبانی را بگذرانند.

همچنین در قانون جدید حق دادخواهی در دادگاه فدرال برای شهروندانی که حق شهروندی آنها به دلیل ارائه مدارک غیر واقعی باطل شده است را قایل شده است. پیشتر، اینگون افراد حق اعتراض و یا پیگیری حقوقی این موضوع را نداشتند.

علاوه بر اضلاحات فوق، تاتیید شده است که فرزندان زیر 18 سال می توانند مستقل از والدین خود درخواست حق شهروندی دهند. طبق قانون فعلی فرزندان و والیدین به عنوان یک محموعه واحد شناخته می شوند و اگر به هر دلیلی درخواست شهروندی والدین مورد قبول واقع نشود، فرزندان هم از حق دریافت شهروندی محروم می شوند. با تصویب لایحه جدید، دیگر نیازی نیست فرزندان تا 18 سالگی منتظر بمانند تا درخواست شهروندی مستقل خود را ارسال کنند. 

اگر برای بررسی شرایط خود نیاز به مشاوره دارید، می توانید با دفتر کارجویان ملل تماس بگیرید و یا با تکمیل فرم ارزشیابی رایگان، اطلاعات جامع و مفیدی در خصوص امتیازبندی، شرایط خود و شانس موفقیت پرونده خود کسب کنید.

1396/02/14