Canada Express Entry Changes Need New Application Processتغییرات امتیاز بندی اکسپرس انتری - برنامه نیروی متخصص کانادا

 

سازمان مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC ) تغییراتی در سیستم جامع امتیازبندی (CRS ) خود برای انتخاب نیروی متخصص از طریقExpress Entry   انجام داده است. این تغییرات، که پیشتر انتظار آن می رفت، تاثیر زیادی روی کاندیداهای مهاجرت به کانادا از طریق سه برنامه فدرال Express Entry   می‌گذارد. این سه برنامه عبارتند از: برنامه نیروهای متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Class )، برنامه متخصصین فنی و حرفه ای فدرال (Federal Skilled Trades Class ) و برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class ).

دستورالعمل جدید Express Entry   که به طور رسمی توسط دولت کانادا منتشر شده است از تاریخ 19 نوامبر 2016 اجرا گردید.

تغییرات مهم در پیشنهادات کاری به شرح زیر است:

درصورتی که پیشنهاد کاری از مشاغل موجود در دسته گروه (Major Group 00 ) طبقه بندی مشاغل ملی کانادا باشد (سطح مدیریتی ارشد) 200 امتیاز ارزش دارد. این مشاغل عبارتند از:

             0011 قانون گذاران

             0012 مسئولان و مدیران ارشد دولتی

             0013 مدیران ارشد- مالی، ارتباطی و سایر خدمات تجاری

             0014 مدیران ارشد- سلامتی، آموزشی، اجتماعی و سایر خدمات عمومی و سازمان‌های تحت عضویت

             0015 مدیران ارشد- تجارت، رادیو و تلویزیون و سایر خدماتی که در جای دیگری طبقه بندی نشده‌اند

             0016 مدیران ارشد- ساخت و ساز، حمل و نقل، تولید و خدمات رفاهی

             درصورتی که پیشنهاد کار از سایر مشاغل باشد معادل 50 امتیاز ارزش دارد.

پیش از این پیشنهادات کاری واجد شرایط که می بایست به همراه ارزیابی تاثیر بر بازار کار (LMIA ) می بوددر سیستم امتیاز بندیCRS   معادل 600 امتیاز ارزش داشت. از تاریخ 19 نوامبر، به متقاضیانی که پیشنهاد کاری واجد شرایط داشته باشند با توجه به نوع شغل 200 یا 50 امتیاز تعلق خواهد گرفت. به علاوه دارندگان اجازه بعضی کارهای خاص ممکن است حتی بدون داشتن LMIA   برای پیشنهاد کاری خود امتیاز دریافت کنند.

علاوه بر دارندگان LMIA ، قوانین جدید به افراد زیر هم اجازه می‌دهد که برای پیشنهاد کاری واجد شرایط امتیاز دریافت کنند:

     - افراد دارای اجازه کار صادر شده تحت توافقنامه بین‌المللی، مانند توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA ) (البته این توافقنامه شامل حال متقاضیانی ایرانی نمی شود

     - افراد دارای اجازه کار صادر شده تحت ضوابط مزایای قابل توجه برای کانادا، مانند انتقال‌های درون شرکتی

     - در هر دو مورد نیروی کار باید حداقل به مدت یک سال در کانادا مشغول به کار بوده باشد و پیشنهاد کار باید از سوی همان کارفرمای قید شده در اجازه کار ارائه شود. می‌توانید لیست کامل را در جدول زیر مشاهده کنید.

 

تحصیل در کانادا به عنوان یک عامل موثر

امتیازاتی که برای مدرک تحصیلی کانادایی در نظر گرفته شده است به عبارت زیر است:

     - 0 امتیاز اگر تبعه خارجی دارای مدرک تحصیلی دوره متوسطه باشد

     - 15 امتیاز اگر تبعه خارجی دارای مدرک معتبر یک یا دو ساله دانشگاهی باشد

     - 30 امتیاز اگر تبعه خارجی و دارایمدرک معتبر سه ساله یا بیشتر دانشگاهی؛ یا

          - مدرک معتبر دوره کارشناسی ارشد یا معادل آن

          - مدرک معتبر دانشگاهی در سطح دکترا یاشید

تنها در صورتی به تجربه تحصیل در کانادا امتیاز تعلق می‌گیرد که فرد خارجی به منظور دریافت مدرک تحصیلی

          - در کانادا در یک موسسه آموزشی کانادایی تحصیل کرده باشد؛

         - به مدت حداقل هشت ماه برای تحصیل یا آموزش تمام وقت ثبت نام کرده بوده باشد؛ و

         - به مدت حداقل هشت ماه در کانادا جضور فیزیکی داشته است.

قبل از این تغییرات، هیچ گونه امتیاز اضافی به تحصیل در کانادا تعلق نمی‌گرفت. این تغییرات نشان از تلاش دولت برای فراهم کردن راهی ساده‌تر برای اقامت دائمی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خارجی در کانادا دارد.

 

دعوتنامه برای ارائه درخواست

طبق تغییرات اخیر، متقاضیانی که از طرف سیستم اداره مهاجرت برای ثبت درخواست اقامت دائم دعوتنامه دریافت می کنند زمان بیشتری برای ارائه یک تقاضانامه کامل به سازمان مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC ) خواهند داشت. پیش از این ITA   به مدت 60 روز اعتبار داشت اما حالا متقاضیان بعد از دریافت ITA   برای ارائه درخواست خود 90 روز فرصت دارند.

 

تاثیر تغییرات جدید سیستم امتیاز بندی برای متقاضیانی که در استخر Express Entry   قرار دارند

در 19 نوامبر، IRCCقرار بوده به طور خودکار این تغییرات را بر روی پرونده‌های موجود در استخر Express Entry   اعمال کند. اما ظاهرا تا اجرایی شدن این سیستم اداره مهاجرت به کمی زمان نیلز دارد. از این رو در آخرین دور از دعوتنامه های اداره مهاجرت، فقط کسانی که اسپانسر استانی داشته اند دعوت شده اند. با این حال پیش بنی می شود در دور بعد بر اساس امتیاز بندی و معیارهای جدید حداقل امتیاز برای دعوتنامه تغییر کند. استخر Express Entry   ماهیتی رقابتی دارد که در آن پرونده‌های متقاضیان نسبت به یکدیگر رتبه بندی می‌شود و متقاضیان با بالاترین رتبه در موقعیت بهتری برای دریافت ITA   قرار دارند.

گزارش پایان سال 2015 Express Entry   که امسال منتشر شده نشان می‌دهد که از 31063 عدد ITA   صادر شده در سال گذشته، 14465 عدد (6/46%) برای متقاضیانی صادر شد که پیشنهاد کاری همراه با (LMIA ) داشتند. در نتیجه تاثیر تغییرات اخیر می‌تواند به طور چشمگیری ترکیب استخر و رتبه‌بندی متقاضیان دارای پیشنهاد کار را تغیر دهد. اگرچه در مقابل متقاضیان دارای پیشنهاد کار با توجه به موقعیت 50 یا 200 امتیازی که دریافت می‌کنند، ممکن است شانس متقاضیان بدون پیشنهاد کاری افزایش یابد.

 

برنامه تاییدیه استانی (PNP )؛ ارزشمندترین عامل

باید به این نکته توجه داشت که متقاضیانی که گواهی تاییدیه خود را از طریق برنامه تاییدیه استانی (PNP ) دریافت می‌کنند همچنان 600 امتیاز دریافت می‌کنند. علاوه بر این، متقاضیان باید توجه کنند که برنامه مهاجرتی سال 2017 سازمان مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا نشان می‌دهد که دولت کانادا تلاش دارد سال آینده حدود 51000 مهاجر از طریق PNP   وارد کانادا کند؛ یعنی هفت درصد بیشتر نسبت به رقم هدف در سال 2016. از این رو گرفتن اسپانسر استانی می تواند راهکار مناسب و چایکگزینی برای نیروی کار حرفه ای ارانی که به بازار کار کانادا و کارفرما های مربوطه دست رسی ندارد باشد.

چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید و یا می خواهید از سطح امتیازات و پتانسیل خود برای کسب اسپانسر استانی کانادا مطلع گردید می توانید با دفتر کارجویان ملل تماس حاصل نمایید و یا از طریق تکمیل فرم ارزشیابی به همکاران ما این فرصت را بدهید که با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.