siblings pointsتغییرات سیستم امتیاز بندی کانادا: خواهر و برادر نیز امتیاز آور شد

 

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعلام کرده است که از تاریخ 6 ژوئن 2017، برای فرانسه زبانان و متقاضیانی که خواهر و یا برادرشان در کانادا شهروند و یا مقیم دائم هستند در سیستم امتیازبندی جامع Express Entry امتیاز مازاد قائل خواهد شد. اگرچه ممکن است این تغییرات ترکیب کسانی که منتظر انتخاب های بعدی هستند را به طور قابل توجهی تغییر ندهد، این تغییرات تنها برای متقاضیانی که از آن برخوردار می‌شوند خوشایند خواهد بود.

علاوه بر این ثبت نام در بانک مشاغل کانادا (Canada Job Bank) نیز اختیاری می‌شود.

آخرین تغییر در ساختار سیستم امتیازبندی Express Entry در ماه نوامبر اتفاق افتاد  که در آن امتیاز پیشنهاد کار واجد شرایط از 600 به 50 یا 200 امتیاز (با توجه به شغل پیشنهادی) کاهش یافت. در همان زمان اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تغییر دیگری ایجاد نمود که طبق آن امتیاز بیشتری به متقاضیانی که در کانادا تحصیل کرده‌اند تعلق بگیرد.

این تغییرات در نگاه کلی ممکن است به عنوان بخشی از تلاش دولت کانادا برای بهینه نمودن سیستم Express Entry باشد. بنا بر گفته وزیر مهارجرت کانادا، به این ترتیب متقاضیان ماهر و مجرب بیشتری به اقتصاد و جامعه کانادا کمک نموده و سبب رشد آن می‌شوند.

از ابتدای سال 2017 تا کنون شاهد رشد تعداد متقاضیانی بوده ایم که از طرف اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا دعوتنامه دریافن کرده اند. در سه ماه اول سال گذشته تعداد 9465 دعوت نامه صادر شده بود در حالی که تا به حال در سال جاری تعداد 24652 دعوت نامه صادر شده است که افزایشی بیشتر از 160 درصد را نشان می‌دهد.

از زمان راه اندازی سیستم Express Entry، کانادا بیشتر از 43000 مهاجر را از طریق این سیستم به خاک کشور خود وارد کرده است. نزدیک به 90000 دعوتنامه برای اقامت دائم در این مدت صادر شده است و متقاضیان زیادی هنوز یا در حال تصمیم گیری برای تقاضای خود هستند یا تاییدیه برای اقامت دائم دریافت کرده‌اند اما هنوز فرآیند ورود به کانادا را کامل ننموده‌اند.

تغییرات 6 ژوئن

مهارت زبان فرانسوی

برای ورود به استخر Express Entry، متقاضیان واجد شرایط باید ابتدا از طریق یک آزمون استاندارد زبان مورد تایید اداره مهاجرت، مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسوی اثبات کنند. از 1200 امتیاز موجود در سیستم امتیاز بندی، 136 امتیاز می‌تواند به توانایی در زبان اول متقاضی و 24 امتیاز دیگر به توانایی او در زبان دوم تعلق گیرد. در عوامل ترکیبی (انتقال مهارت‌ها)  نیز تا 100 امتیاز دیگر برای مهارت زبانی متقاضی موجود است.

از 6 ژوئن به بعد، این وضعیت همچنان باقی می‌ماند. با اینحال اداره مهاجرت، پناهندگی وشهروندی کانادا در حال ایجاد تغییراتی در سیستم امتیاز بندی است که در نتیجه آن امتیاز بیشتری به متقاضیان دارای مهارت در زبان فرانسوی تعلق بگیرد و همچنین امتیاز بیشتری به فرانسوی زبان‌هایی که مهارت خود را در زبان انگلیسی هم اثبات کنند اختصاص داده شود.

طبق پیشنهاداتی که ارائه شده است، در مجموع 15 امتیاز بیشتر به متقاضیان دارای سطح متوسط یا بالاتر در زبان فرانسوی (CLB=7) و توانایی زبان انگلیسی در سطح CLB=4 یا کمتر تعلق می‌گیرد.

همچنین پیش بینی شده است در مجموع 30 امتیاز بیشتر به متقاضیان دارای سطح متوسط یا بالاتر در زبان فرانسوی و توانایی زبان انگلیسی در سطح  CLB=5 یا بالاتر تعلق می‌گیرد.

متقاضیانی که می‌خواهند از امتیاز زبان فرانسوی برخوردار شوند باید آزمون TEF را بگذرانند.

خواهر یا برادر در کانادا

از 6 ژوئن، متقاضیان دارای خواهر یا برادر در کانادا که شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم آن کشور را داشته باشد می‌توانند 15 امتیاز بیشتر دریافت کنند. این امتیازات در صورتی که خواهر یا برادر همسر متقاضی نیز در کانادا حضور داشته باشد نیز به او تعلق می‌گیرد.

طبق اعلام اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا داشتن یک خواهر یا برادر در کانادا سبب افزایش سلامتی و بهبود وضعیت اجتماعی می‌شود و فرایند استقلال فردی و خانوادگی او را در کانادا سرعت می‌بخشد.

بانک مشاغل کانادا

در 6 ژوئن، ثبت نام در بانک مشاغل برای همه متقاضیان اختیاری می‌شود. متقاضیانی که در کانادا شغلی ندارند و می‌خواهند جستجو در فرصت‌های شغلی را آغاز کنند می‌توانند هنوز هم در بانک مشاغل ثبت نام کنند و انتظار می‌رود این امکان همچنان به صورت رایگان باقی بماند. کارفرمایان می‌توانند علاوه بر روش‌های استخدامی خود، از بانک مشاغل نیز استفاده نمایند تا نیروی کار ماهر را پیدا کرده و به استخدام خود درآورند.

این گام در ادامه تغییرات نوامبر گذشته است که تعداد امتیازاتی که به پیشنهاد کاری تعلق می‌گیرد را کاهش می‌دهد. این دو تغییر باهم (تغییر ماه نوامبر و تغییر مورد انتظار از ماه ژوئن) نشان می‌دهد که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در حال کاهش تاکید بر عامل شغل در سیستم Express Entry  و افزایش تاکید بر عوامل سرمایه انسانی و مهارت است.

از زمان به راه اندازی سیستم Express Entry و تا 6 ژوئن، متقاضیان بدون پیشنهاد کاری واجد شرایط یا اسپانسر استانی باید در بانک مشاغل کانادا ثبت نام می‌کردند تا برای انتخاب شدن واجد شرایط می‌شدند.

اگر برای بررسی شرایط خود نیاز به مشاوره دارید، می توانید با دفتر کارجویان ملل تماس بگیرید و یا با تکمیل فرم ارزشیابی رایگان، اطلاعات جامع و مفیدی در خصوص امتیازبندی، شرایط خود و شانس موفقیت پرونده خود کسب کنید.