چاپ

 

 

درباره ساسکاچوان

2000px Saskatchewan in Canada.svgساسکاچوان (Saskatchewan) ایالتی است که از شمال به قلمرو شمال غرب، از غرب به منیتوبا، از شرق به آلبرتا و از جنوب به دو ایالت مونتانا و داکوتای شمالی آمریکا منتهی می‌شود. این استان از لحاظ وسعت رتبه پنجم و از لحاظ جمعیت رتبه ششم را در کانادا دارد. مرکز این استان رجینا (Regina) نام دارد که دومین شهر بزرگ ساسکاچوان است. بزرگترین شهر ساسکاچوان هم ساسکاتون (Saskatoon) نام دارد. ساسکاچوان جمعیتی حدودا 1/1 میلیون نفری دارد که از این تعداد 240000 نفر در رجاینا و 300000 نفر در ساسکاتون زندگی می‌کنند. 

ترکیب جمعیتی ساسکاچوان از گروه‌های متفاوتی تشکیل شده است که مهمترین آن‌ها عبارتند از: آلمانی‌ها (30%)، انگلیسی‌ها (5/26%)، اسکاتلندی‌ها (2/19%)، ایرلندی‌ها (3/15%)، اوکراینی‌ها (6/13%) و فرانسوی‌ها (4/12%).

ساسکاچوان از لحاظ منابع معدنی بسیار غنی است. مهمترین منابع معدنی آن نفت و گاز طبیعی هستند. همچنین در آن استخراج سنگ اورانیوم، مس، روی، طلا، سدیم سولفات و زغال سنگ رواج دارد که در بیشتر نواحی استان فرآوری می‌شوند. علاوه بر این ساسکاچوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان پتاس در جهان است.

ساسکاچوان یکی از بهترین مناطق برای زندگی در کاناداست و در آن افراد با هر نوع نژاد، مذهب و ملیتی از حقوق برابر برخوردار هستند. ساسکاچوان از استاندارد زندگی بالایی برخوردار است و همین عاملی است که مهاجران را به زندگی در آن جلب می‌کند. طبق آمار اعلام شده در نوامبر 2016 متوسط حقوق دریافتی در این استان برابر با 51057 دلار در سال است. هزینه زندگی و تامین محل سکونت در ساسکاچوان در مقایسه با سایر قسمت‌های کشور کانادا پایین است (متوسط 2500 دلار کانادا برای دو نفر در ماه). 

 

 

زندگی در ساسکاچوان

طبق اعلام سازمان ملل متحد و با در نظر گرفتن شاخص توسعه انسانی (HDI) از لحاظ کیفیت زندگی ساسکاچوان یکی از بهترین مناطق برای زندگی در کاناداست و در آن افراد با هر نوع نژاد، مذهب و ملیتی از حقوق برابر برخوردار هستند.

weather iconساسکاچوان از استاندارد زندگی بالایی برخوردار است و همین عاملی است که مهاجران را به زندگی در آن جلب می‌کند. طبق آمار اعلام شده در نوامبر 2016 متوسط حقوق دریافتی در این استان برابر با 51057 دلار در سال است. هزینه زندگی و تامین محل سکونت در ساسکاچوان در مقایسه با سایر قسمت‌های کشور کانادا پایین است. همچنین میزان مالیات پرداختی در ساسکاچوان در مقایسه با بعضی از استان‌های کانادا کمتر است و به دلیل وجود منابع طبیعی فراوان در ساسکاچوان هزینه تامین انرژی نیز پایین است.

ساسکاچوان آفتابی ترین استان کانادا است و سالانه 2000 تا 2500 ساعت نور خورشید دریافت می‌کند. دمای هوا در بهار بین 13- تا 15 درجه سانتی‌گراد، در تابستان بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد، در پاییز بین 9- تا 19 درجه سانتی‌گراد و در زمستان بین 0 تا 24- درجه سانتی گراد متغیر است. میانگین بارندگی سالیانه نیز بین 30 تا 45 سانتی متر است.

  

اقتصاد و بازار کار ساسکاچوان

Economyکشاورزی یکی از صنایع مهم ساسکاچوان است و این استان بیشتر از 50 درصد گندم کانادا را تامین می‌کند. همچنین کشت جو، جو دو سر، چاودار، کلزا و کتان در آن رواج دارد. علاوه بر کشاورزی، از صنایع مهم دیگر ساسکاچوان می‌توان به صنایع تولیدی، مالی، معدن و تولید نفت و گاز طبیعی اشاره کرد. 

با وجود افزایش نرخ بیکاری استان ساسکاچوان در سال 2016، همچنان نرخ بیکاری در این استان (1/6%) در مقایسه با سایر نواحی کانادا پایین است.

شهرهای مهم

رجینا مرکز اصلی اداری ساسکاچوان است و دفاتر مالی و تجاری مهمی در آن فعالیت می‌کنند. این شهر با هزینه پایین زندگی (متوسط 2300دلار کانادا در ماه برای دو نفر) برای شروع زندگی در کانادا شرایط مناسبی دارد. مهاجران زیادی آن را برای زندگی خود انتخاب می‌کنند و به همین دلیل رجینا به شهری با جوامع متنوع فرهنگی تبدیل شده است. در واقع همین ذات چند فرهنگی رجینا سبب شد که در سال 2004 عنوان «پایتخت فرهنگی کانادا» را به خود اختصاص دهد. این شهر دارای صنایع مختلفی است که بر پایه منابع طبیعی غنی آن قرار گرفته‌اند.

هزینه زندگی در ساسکاتون نیز پایین است (متوسط 2500دلار کانادا برای دو نفر در ماه) و یکی از مهمترین مراکز مهاجرتی و توریستی ساسکاچوان به شمار می‌رود. ساسکاتون یکی از مراکز خدماتی مهم در صنایع معدنی است. همچنین این شهر به عنوان یک پیشرو در صنعت بیوتکنولوژی کشاورزی در سطح جهان مطرح است و همین امر شرکت‌های بزرگ داروسازی را از سراسر جهان برای سرمایه‌گذاری در این زمینه به خود جذب می‌کند.

 

اسپانسر استانی ساسکاچوان

SINPبا توجه به رقابتی شدن سیستم پذیرش مهاجرتی کانادا و نیاز به کسب امتیازات بالا در مهارت های چهارگانه زیان انگلیسی از سال 2015 و اهمیت اخذ پیشنهادهای کاری معتبر از کارفرمایان کانادایی، تا حدودی راه مهاجرت و اعزام نیروی کار ایرانی به کشور کانادا با چالش هایی مواجه شده است. از این رو به ناچار متقاضیان باید در صدد اقدام از طریق راه های جانبی باشند.

یکی از این راه ها کسب حمایت استانی و یا به اصطلاح اسپانسر استانی می باشد. با در نظر گرفتن این امر که اداره مهاجرت کانادا سعی در تمرکز زدایی نیروی کار ورودی دارد، برنامه های استانی به تدریج در حال قدرت گرفتن و شکل گرفتن هرچه بیشتر هستند. شاید در ایتدا تنها به صورت ایده ای خام به نظر می آمد، ولی تجربه اسپانسرهای ایالتی در استرالیا به حدی مفید بوده و توانسته آمار اشتغال مهاجران تازه وارد را به حدی بالا ببرد که اداره مهاجرت کانادا نیز روی به این شیوه مهاجرتی آورده است.

در حال حاضر استان های مختلف کانادا بر اساس نیاز بازار کار خود شرایط و اولویت هایی را تعیین کرده اند که از جمله این شرایط می توان به رده سنی، سوابق کاری، سوابق تحصیلی، توانایی زبان انگلیسی، داشتن بستگان نزدیک و البته داشتن پیشنهاد کاری معتبر اشاره کرد. با توجه به دسترسی محدود نیروی کار متخصص ایرانی و عدم وجود سازو کارهای مناسب اداری بین ایران و کانادا، گرفتن چنین پیشنهاد های کاری امری مشکل می باشد. از این رو برنامه های استانی که نیاز به پیشنهاد کاری ندارند از جمله راهکار های جذاب و مفید برای نیل به اهداف مورد نظر است.

از جمله این برنامه ها می توان به دو برنامه استان ساسکاچوان اشاره کرد. ساسکاچوان با تایید دولت فدرال مجاز است در سال تعداد مشخصی نیروی کار را که تحت برنامه های خود واجد شرایط می داند برای کسب روادید کار و یا اقامت به اداره مهاجرت معرفی کند. دو نمونه از برنامه های کاربردی و فعال این استان عبارتند از برنامه گروه مشاغل مورد نیاز In-Demand sub-category و برنامه گروه اکسپرس انتری Express Entry sub-category. هر کدام از این برنامه ها پیش نیاز ها و شرایط خاص خود را دارند، ولی جنبه مشترک و مفید آنها در عدم نیاز به پیشنهاد شغلی از جانب کارفرمایی کانادایی است.

با اینکه هردو برنامه فوق پیش نیاز امتیازی حداقل 60 را دارند، دو مورد از مهمترین تفاوتهای آنها در این است که برنامه In-Demand sub-category بر خلاف برنامه اکسپرس انتری نیاز به پذیرش در استخر Express Entry  و داشتن آیلتس 6 در هر مهارت زبان انگلیسی جهت احراز حداقل شرایط مورد نظر را ندارد. به عبارت دیگر، متقاضیانی هستند که در سیستم احراز شرایط برنامه اکسپرس انتری شرایط لازم را ندارند و یا آیلتس حداقل 6 در هر مهارت را نمی توانند کسب کنند ولی از طریق برنامه In-Demand sub-category واجد شرایط شناخته می شوند.

عوامل امتیاز آور استان ساسکاچوان به شرح زیر است:

تحصیلات                           23 امتیاز

سابقه کار                         15 امتیاز

زبان انگلیسی                    20 امتیاز

سن                                12 امتیاز

انطباق پذیری                    30 امتیاز

جمع کل                           100 امتیاز

برای اینکه بتوانید برای هر یک از برنامه های این استان اقدام کنید، لازم است حداقل 60 امتیاز از مجموع امتیازات فوق را کسب کنید. در این صورت می توانید درخواست خود را آماده کنید تا به محض اعلام پذیرش از طرف دولت مربوطه نسبتا به ارسال به موقع آن اقدام کند. روند درخواست تماما آنلاین بوده و در اکثر مواقع شاد بیشتر از 12 ساعت این برنامه پذیرش نداشته باشد که این امر بخاطر تعداد زیاد متقاضیانی است که همگی منتظر استفاده از فرصت انتخاب استانی هستند.

مشاغل مورد نیاز:

همچون تمامی برنامه های مهاجرتی، استان ساسکاچوان این دو برنامه را برای برطرف کردن نیروی کار مورد نیاز خود طراحی کرده است. از این رو تنها متقاضیانی را مورد بررسی قرار می دهد که از جنبه کاری و شغلی بتوانند جوابگوی نیاز های این استان باشند. بدین منظور دولت ساسکاچوان یک لیست مشاغل کلی برای برنامه های فوق در نظر گرفته است. لیست بروزرسانی شده این مشاغل را می توانید با مراجعه به بخش لیست مشاغل ساسکاچوان مشاهده بفرمایید.

لیست مشاغل اداره مهاجرت ساسکاچوان

اگر شغل و تخصص شما در گروه هریک از مشاغل این استان قرار می گیرد می توانید با تکمیل فرم ارزیابی رایگان و یاتماس با دفتر کارجویان ملل در این مورد اطلاعات تخصصی و تکمیلی دریافت فرمایید.

 

دعوتنامه های ساسکاچوان

اداره مهاجرت ساسکاچوان، از جولای سال 2018 سیستم پذیرش مهاجرتی خود را به سیستم اعلام علاقه مندی (موسوم به Expression of Interest) تغییر داد و از این تاریخ تعداد متقاضیان واجد شرایط خود را بر اساس اولویت امتیازی انتخاب می کند. این استان در نظر دارد طبق برنامه زمان بندی اعلام شده، دعوتنامه های برنامه های مهاجرتی خود را به صورت ماهانه صادر نماید که گزارش این دعوتنامه ها در این صفحه بروزرسانی می گردد.

لازم به ذکر است اداره مهاجرت ساسکاچوان انتخاب متقاضیان را بر اساس عنوان شغلی و محدودیت ظرفیت سالانه در نظر می گیرد تا اطمینان حاصل نماید کسانی که برای مهاجرت به این استان انتخاب می شوند بیشترین ظرفیت اشتغال ممکن را دارا باشند و تعداد افراد دعوت شده فراتر از ظرفیت اشتغال موجود در استان نباشد. 

 

تغییرات لیست مشاغل
بدون تغییر در لیست مشاغل
بدون تغییر در لیست مشاغل
تکنسین حسابداری، تکنولوژیست و تکنسین معماری، نانوا، پرستار اورژانس، تکنسین آزمایشگاه تشخیص طبی
تکنسین حسابداری، تکنسین و تکنولوژیست معماری، نانوا، پرستار اورژانس، تکنسین آزمایشگاه تشخیص طبی
بدون تغییر در لیست مشاغل
بدون تغییر در لیست مشاغل
 مشاغل انتخابی: مدیران خدمات اجتماعی، برنامه ریزان همایش ها و سمینارها، سونوگراف، روانشناسان، مدرس افراد کم توان و نا توان، نانوا و قصاب
مشاغل انتخابی: مدیران خدمات اجتماعیبرنامه ریزان همایش ها و سمینارها، سونوگراف،روانشناسان، مدرس افراد کم توان وناتوان، نانواو قصاب
مشاغل انتخابی، نقشه برداران، کارشناسان زمین شناسی و هواشناسی، خیاطان و مشاغل مربوط به طراحی و دوخت، تعمیرکار وسایل برقی
مشاغل تعیین شده در این انتخاب:نقشه برداران، کارشناسان زمین شناسی و هواشناسی، خیاطان ومشاغل مربوط به طراحی و دوخت ، تعمیرکار وسایل برقی خانگی
بدون تغییر در لیست مشاغل
بدون تغییر در لیست مشاغل
بدون تغییردرلیست مشاغل
بدون تغییر در لیست مشاغل
  بدون تغییر در لیست مشاغل  
حداقل امتیاز دعوت شده
74
74
68
68
82
82
81
121
60
60
67
81
68
66
  63
گروه
OID
EE
OID
EE
EE
OID
EE
OID
EE
OID
EE
OID
EE
OID
  EE
تعداد دعوتنامه
277
104
211
268
104
221
67
67
114
210
70
68
83
234
  362
تاریخ
2019/07/24
2019/07/24
2019/06/20
2019/06/20
2019/05/22
2019/05/22
2019/05/01
2019/05/01
2019/04/17
2019/04/17
2019/03/06
2019/03/06
2019/02/27
  2019/01/16
  2019/01/16

OID: Occupations in Demand

EE: Express Entry

 در صورتی که علاقه مند هستید از شرایط خود برای ویزای کار استرالیا و یا کانادا مطلع گردید،  می توانید با دفتر کارجویان ملل تماس حاصل نمایید و یا با تکمیل فرم ارزیابی رایگان اطلاعات کامل مربوط به شرایط خود را از مشاوران کارجویان ملل دریافت نمایید.

دعوتنامه های سال 2018

تغییرات لیست مشاغل
 بدون تغییر در لیست مشاغل
 بدون تغییر در لیست مشاغل
 بدون تغییر در لیست مشاغل
 بدون تغییر در لیست مشاغل
 بدون تغییر در لیست مشاغل
 بدون تغییر در لیست مشاغل
مشاغل حذف شده: سونوگرافر، مشاور و کارشناس کشاورزی
مشاغل حذف شده: سونوگرافر، مشاور و کارشناس کشاورزی
بدون تغییر در لیست مشاغل
بدون تغییر در لیست مشاغل
بدون تغییر در لیست مشاغل
مشاغل حذف شده: مدیر مهندسی، مدیر تولید، مدیران خدمات شهری آب، برق، گاز، پسماند و بازیافت، مهندس عمران، مهندس کامپیوتر (مهندسان شبکه و نرم افزار)، طراح وبسایت، تکنسین باغبانی ومعماری منظر، تعمیرکار وسایل الکترونیکی (دستگاه های خانگی و اداری) و اقتصاددان و تحلیلگر اقتصادی
حداقل امتیاز دعوت شده
61 
61 
64 
63 
61 
60 
63
60
66
65
75
68
گروه
OID
EE
OID
EE
OID
EE
OID
EE
OID
EE
OID
EE
تعداد دعوتنامه
532
211
267
247
671
225
494
359
213
225
140
466
تاریخ
2018/12/06
2018/12/06
2018/11/23
2018/11/23
2018/11/01
2018/11/01
2018/10/10
2018/10/10
2018/09/27
2018/09/27
2018/09/20
2018/08/21

 

OID: Occupations in Demand

EE: Express Entry

 

 

لیست مشاغل ساسکاچوان

occupation list sinp لیست مشاغلی که در برنامه ویزای کار استان ساسکاچوان موسوم به SINP مورد پذیرش قرار می گیرند به شرح زیر است. در این جدول علاوه بر عنوان شغلی و کد شغلی مربوطه، مشخصات سازمان نظارتی شغل های نظام مند هم قید شده است. ارائه مستندات مربوط به تایدیه استانی در خصوص صلاحیت متقاضی برای فعلیت در زمینه شغلی مشخص، از الزامات پرونده های ویزای کاری این استان می باشد. چنانچه تاییدیه های لازم طی مدت یک سال از ارسال پرونده به اداره مهاجرت صادر نگردد، اداره مهاجرت پرونده متقاضی را عودت خواهد داد.

بروزرسانی شده در تاریخ 11 اکتبر 2018

 

  

 

 

 

 

 

 

 

سازمان تایید کننده
پیشنیاز: حداقل مدرک لیسانس و یا کاردانی در رشته های مرتبط با مهمانداری، روابط عمومی  و یا توریسم
پیشنیاز: حداقل مدرک کاردانی حسابداری و متقاضی باید بخشی از دروس اختصاصی را نیز گذرانده  باشد
 پیشنیاز: حداقل مدرک لیسانس و یا کاردانی در رشته معماری
 پیشنیاز: حداقل مدرک لیسانس و یا کاردانی، متقاضی باید بخشی از دروس اختصاصی را گذرانده یاشد
پیشنیاز: مدرک کاردانی و یا کارشناسی در یکی از رشته های مرتبط با آموزش افراد استثنایی، بازپروری، آموزش افراد کم بینا و یا نابینا، نا شناوا و یا کم شنوا، و یا افراد دارای معلولیت ذهنی 
پیشنیاز: مدرک کاردانی و یا کارشناسی در یکی از رشته های ورزشی و یا فیتنس
پیشنیاز: حداقل مدرک کاردانی و یا دوره فنی و حرفه ای مرتبط با حرفه نانوایی به همراه حداقل یک سال کارآموزی
پیشنیاز: گذراندن دوره کارآموزی و یا دوره آموزشی فنی و حرفه ای مرتبط با دوخت و تهیه لباس به هرماه دو سال آموزش ضمن اشتغال
Saskatchewan Apprenticeship and Trade Certification Commission - SATCC گذراندن دوره کارآموزی و یا دوره فنی حرفه ای مرتبط
پیشنیاز: گذراندن دوره آموزش فنی و حرفه ای مرتبط و یا سه الی 4 سال دوره کارآموزی
عنوان شغلی
مدیران خدمات اجتماعی Managers in Social and Community Services
برنامه ریزان سمینارها و همایش ها Conference and Event Planners
کاردان حسابداری  AccountingTechnician
برمامه نویسان کامپیوتر و نوسعه دهندگان مولتی مدیا Computer Programmers and Interactive Media Developers
سونوگراف Medical Sonographers
مددکار اجتماعی - Social Worker
کد شغلی
0423
1226
1311
2154
3111
3211
3216
3234
4151
4212
4214
4215
5254
6331
6332
6342
7312
7321
7322
7332

 

 در صورت تغییر لیست مشاغل، این بخش از وبسایت بروز رسانی خواهد شد.

در صورتی که علاقه مند هستید از امتیازات خود در سیستم امتیاز بندی برنامه مهاجرتی ساسکاچوان کانادا، موسوم به SINP مطلع گردید، و یا صلاحیت خود را برای دیگر برنامه های استانی کانادا و یا استرالیا بررسی نمایید، می توانید با دفتر کارجویان ملل تماس حاصل نمایید و یا با تکمیل فرم ارزیابی رایگان اطلاعات کامل مربوط به شرایط خود را از مشاوران کارجویان ملل دریافت نمایید.

لیست مشاغل در سایت اداره مهاجرت ساسکاچوان

 

مشاغل نظام مند

یکی از الزامات برخی از مشاغل در کانادا و همچنین استان ساسکاچوان، پروانه فعالیت و یا مجوز کار در مشاغلی است که از نظر اداره  کار کانادا به عنوان مشاغل نظام مند (Regulated Occupations) معروف هستند. این مشاغل هر کدام انجمن ها و متولیان خاص خود را برای ارزیابی صلاحیت متقاضیان و صدور مجوز فعالیت آنها در استان های مختلف کانادا دارند. شناسایی و درخواست مجوز مربوط به هر شغل به عهده متقاضی است تا بتواند به اداره مهاجرت ساسکاچوان اثبات کند پس از ورود به این استان پتانسیل کافی از لحاظ دانش و توانایی علمی و حرفه ای وجود دارد تا بتواند شغل مورد نظر خود را در ساسکاچوان پیدا کند و مشغول به کار شود.

از این رو جهت تسهیل در شناسایی این سازمانها، به تفصیل شرایط هر شغل و پیش نیازهای مربوط به اداره مهاجرت استان ساسکاچوان در زیر برای مشاغل موجود در لیست فعلی این استان ارائه می گردد تا متقاضیان محترم بتوانند نسبت به تامین مجوز فعالیت به عنوان بخشی از مدارک مورد نیاز در فرآیند مهاجرت اقدام نمایند. لازم به ذکر است لیست مشاغل زیر به مرور زمان تکمیل خواهد شد و توضیحات لازم در خصوص تمام مشاغل به ترتیب اضافه می گردد. چنانچه شغل خود را در لیست زیر مشاهده نمی کنید، لطفا طی روز های آینده جددا این صفحه را مطالعه نمایید. امید است به زودی توضیحات مربوط به تمامی مشاغل بروزرسانی گردد.

 

نقشه بردار - Land Surveyor

 

surveyor SK

بعنوان یک نقشه بردار شما با طیف وسیعی از چالش ها مواجه هستید. نقشه برداران وظایف زیادی از قبیل مدیریت پروژه، عملیات صحرایی، طرح ریزی روستایی و شهری، سیستم موقعیت یابی جهانی  (GPS)، توسعه نرم افزار، مدیریت اطلاعات زمین و نقشه کشی بر عهده دارند.  

نقشه برداری اراضی معمولا تحت کنترل قوانین استانی است. در واقع هر استان در کانادا، انجمن نقشه برداری مختص به خود را دارد که مسئول سامان دهی به اعضا خود در آن است. قوانین استانی، کنترل نقشه برداری اراضی ملی کانادا را بر عهده ندارد و این مربوط به انجمن ACLS بعنوان یازدهمین انجمن نقشه برداری می باشد.

انجمن نقشه برداران استان ساسکاچوان سازمانی از نقشه برداران حرفه ای و رسمی است که مجوز دارند مطابق با قوانین نقشه برداری و قانون نقشه برداران حرفه ای ساسکاچوان به فعالیت در این زمینه بپردازند. نقشه برداران حرفه ای مسئول تصدیق وجود محدوده های زمین و ایجاد محدوده های جدید در پروسه تفکیک اراضی هستند.    

انجمن نقشه برداران ساسکاچوان مسئولیت سامان دهی و اداره امور مربوط به شغل نقشه برداری است و فعالیت های نقشه برداری را برای حفظ منافع عموم سامان می بخشند. جهت حفظ استانداردهای مناسب، منافع عموم و اطلاعات فنی، انجمن نقشه برداران ساسکاچوان حداقل استانداردهای لازم را برای اداره این شغل از طریق دوره های آموزشی برای اعضای دارای مجوز فراهم می کند. این انجمن همچنین به شکایات رسمی عمومی رسیدگی می کند و در صورت لزوم بررسی و قضاوت لازم را در این خصوص به عهده می گیرد.

پیش نیازهای شغل نقشه برداری

·         مدرک کارشناسی مهندسی ژئوماتیک یا مهندسی نقشه برداری یا مدرک دانشگاهی علوم نقشه برداری یا تکنولوژی ژئوماتیک با مدارک دانشگاهی به همراه گذراندن آزمون هایی که برای کسب مجوز فعالیت لازم است

·          ارائه 1 سال تا 3 سال سابقه کارورزی

·         با موفقیت گذراندن آزمون های نقشه برداری تخصصی

·         پروانه فدرال یا استانی نقشه برداری

هیئت ممتحن نقشه برداران حرفه ای کانادا - CBEPS

جهت فعالیت در زمینه نقشه برداری بصورت حرفه ای در کانادا، نقشه بردار باید مجوز انجمن نقشه برداری آن استانی که قصد فعالیت دارد را داشته باشد و در صورتی که قصد فعالیت حرفه ای در تمام اراضی کانادا را دارد باید مجوز انجمن نقشه برداران فدرال کانادا (ACLS) را نیز داشته باشد.

انجمن های استانی فرآیند و ملاک های ارزیابی، آزمون و مجوز مخصوص به خود را دارد ولی با این حال ملاک های مشترک زیادی در فرآیند انجمن های استانی وجود دارد از جمله می توان به پیش نیاز مدرک دانشگاهی در مهندسی نقشه برداری و سابقه کار اشاره کرد.

در پروسه مجوز استانی، بعد از ارائه تمام مدارک و مدرک دانشگاهی، نقشه بردار باید تحت نظر یک نقشه بردار حرفه ای دارای پروانه فعالیت، دوره کارورزی بگذراند. در مجوز کشوری ACLS ، متقاضیان پروانه باید مدرکی ارائه دهند که مشخص کند سابقه کار و دوره کارآموزی لازم را تحت نظرنقشه برداری متخصص و دارای پروانه گذرانده اند. هر انجمن همچنین آزمون های تخصصی دارد که باید با موفقیت گذرانده شود و برای اخذ پروانه فعالیت نقشه برداری الزامی است.

همانطور که اشاره شد، جهت اخذ پروانه، متقاضی باید پیش نیاز های دانشگاهی و سایر الزامات را تامین نماید. سه سازمان در کانادا وجود دارد که مدارک دانشگاهی شغل نقشه برداری را ارزیابی می کند و در صورت نیاز به مدارک دیگر، متقاضیان را راهنمایی می کند. در استان کبک، سازمان OAGQ، در استان انتاریو سازمانAOLS ، و برای 9 استان دیگر، هیئت ممتحن نقشه برداران حرفه ای کانادا وظیفه بررسی و ارزیابی مدارک دانشگاهی متقاضیان خود را به عهده دارند:

·         برای استان کبک، هیئت بازرسین سازمان نقشه برداری استان کبک به نام OAGQ

·         برای استان انتاریو، انجمن مدارک تحصیلی و کاری (AERC) تحت نظارت سازمان نقشه برداری استان انتاریو AOLS

·         برای مابقی استان های کانادا و مجوز کشوری ACLS ، هیئت ممتحن نقشه برداران حرفه ای کانادا (CBEPS). پس از تکمیل مدارک دانشگاهی، انجمن CBEPS مدرک اتمام دوره های آکادمیک را صادر می کند و متقاضیان می توانند آن را به انجمن استانی یا کشوری که قصد فعالیت در آنجا را دارند، ارائه دهند.

هرکدام از این سازمان ها پیش نیاز های آکادمیک مخصوص به خود را جهت صدور پروانه نقشه برداری در قلمرو خود را تعیین می نماید. همانطور که اشاره شد، در سازمان CBEPS ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان بر اساس سرفصل دروس ملی کانادا انجام می پذیرد و با آن تطبیق داده می وشد. بر این اساس، متقاضیانی که مدارک دانشگاهی خود را از موسسات آموزش عالی غیر کانادایی اخذ کرده باشند لازم است دارای حداقل مدرک تحصیلی دانشگاهی 2 ساله در زمین علوم ژئوماتیک از موسسه ای فنی یا دانشگاه باشند. در ارزیابی مشخص می شود که کدام مفاد درسی تامین شده است و در کدام مباحص کمبود آموزشی وجود دارد و متقاضی لازم است آن ها را بگذراند تا پیش نیاز آکادمیک تامین گردد. تعداد برنامه های درسی یا مباحث درسی مشخص شده در ارزیابی به موسسه ای که دوره را گذراندید، دوره هایی که گذراندید و در بعضی موارد نمره هایی که دریافت کرده اید، بستگی دارد. ( برای دریافت معافیت از ازمون حداقل نمره قبولی برای هر دوره آموزشی مورد نیاز 60% است و در صورتی که برای تامین هر یک از مباحث CBEPS به بیش از یک درس نیاز باشد، میانگین نمره ها ی آن دروس باید 60% یا بالاتر باشد.)

درخواست پروانه فعالیت نقشه برداری

اشخاصی که قصد دریافت مجوز CBEPS را دارند در ابتدا باید برای پروسه متقاضی شدن اقدام کنند. به این منظور، لازم است با تکمیل فرم درخواست CBEPS، کپی ریزنمرات تحصیلی از موسسه ای که فارغ التحصیل شده اند را برای ارزیابی به CBEPS ارسال نمایید تا این انجمن پس از بررسی نتیجه ارزیابی را به اطلاع متقاضی برساند

درخواست پروانه بعنوان نقشه بردار حرفه ای خارجی

نقشه برداران و و دیگر کارشناسان ژئوماتیک که تحصیلات خود را در خارج از کانادا به اتمام رسانده اند برای دریافت پروانه فعالیت در کانادا باید تمامی مراحلی که ذکر شد را انجام دهند و همچنین نتیجه ارزیابی تحصیلی معتبر از سازمان معتبر کانادایی را نیز ارائه دهند. انجمن CBEPS اطلاعات متقاضیان را بررسی می کند و نتیجه را به همراه معافیت های مشخص شده از آزمون ها طی 2 تا 3 ماه به اطلاع متقاضی می رساند.

متقاضیانی که امکان دارد توسط انجمن جذب شوند، فرم درخواست ایشان به شخص ثالث ارجاع داده می شود. پروسه جذب 2 یا 3 ماه بطول می انجامد.

سطح درآمد نقشه برداران در کانادا:

از آنجایی که دامنه فعالیت در شغل نقشه برداری بسیار گسترده و متفاوت است، درآمد مشخصی برای آن قابل تعریف نیست. درآمد و مزایا بستگی به سطح تحصیلات، میزان سابقه کار، سطح مسئولیت، شرکتی که برای آن کار می کنید و نوع کاری که درآن شرکت انجام می دهید، دارد. شغل شما در نقشه برداری ممکن است از سمت کارمند فنی تا سمت مهندس یا مدیر عامل یک شرکت نقشه برداری متغییر باشد. نقشه برداران در کانادا معمولا بین 21.50 دلار و 52.31 دلار در ساعت حقوق دریافت می کنند. سطح درآمدها به شرایط شغل و کاری بستگی دارد. همچنین سطح درآمدها بنا به دلایل موقعیت مکانی، قراردادهای کاری استانی، و توانایی کارمندان، در هر منطقه متفاوت است. جدول متوسط درآمد نقشه برداران در همه استان های کانادا درادامه ارائه می گردد.

بیشترین حقوق دلار کانادا
52.31
57.69
41.21
59.04
44.00
64.90
48.08
50.00
متوسط حقوق دلار کانادا
33.00
37.90
28.00
31.09
35.00
30.29
37.20
33.00
کمترین حقوق دلار کانادا
21.50
25.00
20.00
21.72
23.00
19.78
16.25
27.00
استان
کانادا
آلبرتا
بریتیش کلمبیا
مانیتوبا
نیوفاندلند و لابرادور
انتاریو
کبک
ساسکاچوان