Canada Express Entry Programاز ابتدای ژانویه 2015 اداره مهاجرت کانادا اقدام به جذب مهاجران با استفاده از یک سیستم الکترونیکی واحد به نام Express Entryخواهد کرد. این برنامه سه برنامه قدیمی را تحت پوشش قرار خواهد داد:

  • برنامه نیروهای متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program)؛
  • برنامه متخصصین فنی و حرفه ای فدرال (Federal Skilled Trades Program)؛ و
  • مقوله تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

همچنین استان ها و نواحی کانادا قادر خواهند بود به عنوان بخشی از برنامه های مهاجرتی استانی متقاضیان را جهت برآورده کردن نیاز نیروی کار خود از این سیستم انتخاب کنند. بدین معنا که Express Entry اولین قدم در راستای چنین برنامه هایی خواهد بود.

متقاضیان واجد شرایط میتوانند با تشکیل یک پروفایل در هر زمانی در این سیستم ثبت نام کنند. برخلاف رویه سالهای گذشته اداره مهاجرت، در این روش هیچگونه سقف تعداد پذیرش متقاضی یا محدودیت زمانی وجود ندارد.

بعد از تشکیل پروفایل در صورتی که متقاضی از سوی سیستم واجد شرایط شناخته شود و بالاترین امتیاز را در بین متقاضیان حاضر (Express Entry Pool)داشته باشد، دعوت نامه جهت اقدام به منظور درخواست اقامت دائم برای وی صادر و ارسال خواهد شد. انتخاب متقاضیان و صدور دعوت نامه در بازه های زمانی منظم در طول سال اتفاق خواهد افتاد و متقاضیانی که بیشترین امتیاز را در سیستم امتیازبندی کسب کرده باشند فارغ از اینکه در چه زمانی ثبت نام کرده اند دعوتنامه خواهند گرفت. در صورتیکه دعوت نامه صادر شود، متقاضی 60 روز فرصت دارد تا درخواست خود را مبنی بر اعطای اقامت دائم به صورت آنلاین به اداره مهاجرت ارسال کند. تلاش اداره مهاجرت کانادا بر این است تا پرونده هایی را که دعوت نامه دریافت کرده اند در مدت 6 ماه یا کمتر به سرانجام برساند.

لازم به ذکر است پروفایل تشکیل شده 12 ماه معتبر خواهد بود و تا قبل از صدور دعوت نامه قابلیت ویرایش نیز دارد. در صورتیکه با گذشت 12 ماه دعوت نامه صادر نشود متقاضی میتواند بار دیگر پروفایل خود را با اعمال تغییراتی که در پرونده به وجود آمده تشکیل دهد و برای سال بعد شانس خود را امتحان کند.

Express Entry در تاریخ اول ژانویه 2015 بازگشایی خواهد شد و اولین سری انتخاب و صدور دعوتنامه در هفته آخر ژانویه اتفاق خواهد افتاد.

از مزایای این روش نسبت به روشهای پیشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-        زمان بندی سریع تر

-        انتخاب متقاضیان شایسته تر بدون در نظر گرفتن زمان تشکیل پرونده

-        تسریع در اشتغال به کار پس از ورود به کانادا

جهت اقدام از این روش داشتن مدرک زبان انگلیسی و/یا فرانسه و نیز گزارش ارزشیابی تحصیلی (ECA) از یکی از موسسات مورد تایید اداره مهاجرت اجباری است.

سیستم امتیازبندی Express Entry

در سیستم Express Entry در مجموع 1200 امتیاز در نظر گرفته شده که البته هیچ حداقل امتیازی جهت واجد شرایط بودن متقاضیان لحاظ نشده است. در این سیستم افراد مجرد و متاهل از یکدیگر تمیز داده شده اند و در صورتیکه متقاضی متاهل باشد 40 امتیاز از مجموع امتیازات به همسر و توانایی های وی اختصاص داده شده است.

جداول زیر نحوه امتیازبندی را به صورت کلی در سه گروه نشان می دهند:

الف فاکتورهای اصلی (حداکثر امتیاز قابل کسب: 500)

Express Entry Points 1

 

 

 

 

 

 

 

 

ب فاکتورهای مهارتی (حداکثر امتیاز قابل کسب: 100)

Express Entry Points 2

 

 

 

 

 

 

 

پ امتیازات دیگر: (حداکثر امتیاز قابل کسب: 600)

Express Entry Points 3