اثرات کووید 19 بر رویکرد و روند اداره مهاجرت کانادا

 

اداره مهاجرت  همچنان در حال پردازش درخواست متقاضیان برای  اقامت دائم میباشد.12

با توجه به تأثیرات بیماری (COVID-19)، اداره مهاجرت نمیتواند  فرآیند پرونده ها را به صورت نرمال پردازش کند، همچنین نمیتواند زمان دقیق پردازش درخواست ها را ارائه دهد.

 

اداره مهاجرت کانادا در اولویت قرار دادن برخی پرونده ها، از جمله :

 

کانادایی هایی که سعی در بازگشت به کانادا دارند

افراد آسیب پذیر

افرادی که خدمات ضروری را انجام و یا ساپورت می کنند

در صورت عدم وجود مدارک به دلیل COVID-19 (مانند سوء پیشینه، بایومتریک، گذرنامه و تست پزشکی) اداره مهاجرت هیچ پرونده ای را که در حال پردازش است را رد نمی کند .

اداره مهاجرت به طور خودکار، توسط ایمیلی که به متقاضی میفرستد اعلام میکند که مدارک مورد نیاز را طی 90 روز از زمان درخواست ارسال کند. حتی اگر در نامه ذکر شده باشد فقط 30 یا 90 روز وقت دارید، آخرین مهلت به متقاضی را برای 90 روز دیگر ادامه خواهند داد تا زمانی که متقاضی بتواند مدارک را دریافت کند.

در نتیجه، متقاضی باید اسناد مورد نیاز را در اسرع وقت ارسال کند تا از تأخیر بیشتر جلوگیری شود برای مثال، برخی از مراحلی که متقاضی ممکن است در حال حاضر قادر به انجام آنها نباشد مانند گذرنامه یا مدارکی مانند گواهی سوء پیشینه و تست پزشکی مهاجرت.

اگر نتایج آزمون زبان یا گزارش ارزیابی تحصیلی خود را از طریق ایمیل یا به صورت الکترونیکی دریافت کنید، اداره مهاجرت کانادا آنها را به عنوان بخشی از پرونده متقاضی خواهد پذیرفت.

انگشت نگاری در مکان های مختلف کانادا

برای حفظ سلامتی و ایمنی هر فرد، مراکز انگشت نگاری به صورت موقت این برنامه را انجام نمیدهند و اکثر مراکز انگشت نگاری ها تعطیل می باشند. متقاضی باید برنامه انگشت نگاری را به زمانی موکول کند که تا این مراکز باز شد انگشت نگاری را انجام دهد.

 

مراکز امتحان زبان

بعضی از مراکز امتحانی زبان مانند IELTS فعالیت خود را شروع کرده اند. متقاضیان میتوانند امتحان زبان خود را بدهند که البته بستگی به نوع امتحان و مراکز امتحانی که قرار است متقاضی اقدام کند دارد مانند (CELPIP_ TEF _ ( TCF

 

انصراف از درخواست خود

اگر تحت تاثیر محدودیت های سفر قرار گرفته اید و منتظر خارج کردن پرونده اقانت دایم خود هستید، از فرم وب برای اطلاع رسانی به اداره مهاجرت استفاده کنید. اداره مهاجرت هزینه ها را به متقاضی پس خواهد فرستاد. متقاضی میتواند انصراف خود را ظرف 24 ساعت پس از ثبت پرونده درخواست دهدچون هنوز فرآیند بررسی انجام نشده است.

 

چگونگی تاثیر مزایای مالی برای اسپانسری خانواده

اگر کمک هزینه دولتی کانادا (CERB) در دوره کرونا را استفاده کرده اید، هنوزهم واجد شرایط برای اسپانسری از همسر، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، فرزند یا افراد دیگر خود هستید. گرفتن CERB به عنوان کمک اجتماعی در نظر گرفته نمی شود متقاضی میتواند واجد شرایط برای اسپانسری  باشد.

اگر شخصی که اسپانسر مالی کرده اید، بیمه بیکاری (EI) و یا  CERB در طول دوره تعهد دریافت کرده است، این موضوع باعث رد شدن متقاضی نمی شود. اما، اگر شخصی که اسپانسر آن بوده اید، در طول دوره تعهد کمک اجتماعی دریافت کرده است، باید مقداری از مبلغ بازپرداخت شود، اگر این کار انجام نشود، متقاضی مردود خواهد شد

کسانی که اقامت دایم دارند و خارج از کانادا هستند از محدودیت های سفر معاف هستند و میتوانند به کانادا باز گردند. اگر به هر قصدی از قبیل:

-توریستی

-تفریحی

-سرگرمی

-یا برای نهایی کردن درخواست اقامت دائم خود، بدون قصد ساکن شدن در کانادا بخواهند به کانادا سفر کنند، اکنون اجازه ورود به کانادا را ندارند.

برنامه قرنطینه برای مسافران به کانادا

متقاضی باید برنامه 14 روزه قرنطینه هنگام ورود به کانادا برای خود داشته باشد. این برنامه اجباری است، حتی اگر نشانه ای از بیماری نداشته باشد. همچنین اگر به محض ورود، متقاضی متعهد به برنامه قرنطینه نباشد، نباید به کانادا سفر کنند. کانادا به متقاضی مکانی برای قرنطینه نمیدهد، آنها باید هنگام ورود تمام این برنامه ریزی های قرنطینه را انجام دهند.

مسافران از هر کشوری به غیر از ایالات متحده

اگر اقامت دایم متقاضی  قبل از 18 مارچ 2020 صادر شده باشد از محدویت های مسافرتی معاف است و میتواند به کانادا بیاید و ساکن شود و به عنوان مقیم دایم زندگی کنند.

مسافران از ایالت متحده

باید اقامت دایم آنها توسط اداره مهاجرت کانادا صادر شده باشد تا بتوانند به کانادا بیایند و ساکن کانادا شوند.

محدودیت سفرهای استانی

استان هایی که ممکن است محدودیت های سفر خود را داشته باشند. قبل از اینکه متقاضی برنامه ریزی سفر خود را انجام دهد باید وب سایت رسمی استان های مقصد مورد نظر خود را بررسی کنند.

اگر متقاضی قبلا در کانادا زندگی میکرده است قرار ملاقات برای لند کردن حضوری کنسل شده است. اگر متقاضی CoPR خود را هنوز دریافت نکرده است.

در حال حاضر، اداره مهاجرت در حال نهایی کردن پرونده های متقاضی بر اساس مدارکی  که ثبت شده است، میباشد. در بعضی از مواقع ممکن است به اطلاعات بیشتری نیاز باشد که با خود متقاضی قبل از نهایی کردن تماس بگیرند و اطلاعات مورد نیاز را درخواست کنند و با استفاده از وب فرم میتوان اطلاعات تماس را بروزرسانی کرد. در شرایط فعلی، ممکن است برای نهایی کردن پرونده زمان بیشتری نیاز باشد.

 

متقاضیان که CoPRرا گرفتند هنوز وارد خاک کانادا (Landing) نشدند

اگر CoPR برای متقاضی فرستاده شده باشد، اما هنوز نتوانسته  به یکی از دفاتر اداره مهاجرت کانادا برای تایید اعتبار برود، از خود اداره مهاجرت با آنها تماس گرفته میشود تا به آنها گفته شود چه کاری باید انجام دهند. برای معتبر کردن CoPR خود نباید به نقاط مرزی ورود به کانادا سفر کنید این سفر ضروری حساب نمیشود و نمیتوان از این طریق، اعتبار اقامت را تایید کرد. با توجه به بیماری COVID-19 روند جدیدی را برای تأیید اقامت دائم تثبیت کردند که دیگر نیازی به CoPR برای فرآیند های جدید نیست.

کارتهای اقامت دائم

متقاضی نیازی نیست برای اولین کارت PR خود درخواست دهد. هنگامی که متقاضی مقیم دائم کانادا میشود، برای اینکه موقعیت آنها در کانادا ثابت شود، از آنها درخواست میشود تا عکسی تهیه کنند تا اولین کارت اقامت دایم آنها صادر شود. در این مدت، میتوان از مزایای دولتی و سرویس های که واجد شرایط ان هستند استفاده کنند مانند شماره بیمه تامین اجتماعی، که میتوان بعد ازگرفتن این شماره، شروع به کار کرد.

متقاضیانی که کارت اقامت دایم آنها منقضی شده یا در حال  منقضی شدن است 

اگر متقاضی بیرون از کانادا است و دارای کارت اقامت دایم میباشد که در حال منقضی شدن یا قبلا منقضی شده است، آنها باید تا زمانی که تصمیم به ورود به کانادا را نگرفته اند، نباید با اداره مهاجرت تماس بگیرند. هنگامی که آماده برای ورود به کانادا شدند با استفاده از وب فرم اطلاعات داده میشود،اداره مهاجرت کانادا، دلایل را بررسی میکند و بر اساس شرایط و موقعیت متقاضی تصمیم گرفته میشود.

اگر متقاضی اقامت دایم است میتواند به کانادا مسافرت کند و آنجا ساکن شود، در غیر این صورت، برای ویزاهای موقتی ویا اینکه دوباره کشور را ترک کند در حال حاضر نمیتوانند سفر کنند تا زمانی که تصمیم برای مسافرت های گوناگون گرفته شود.

- وقتی که متقاضی آماده برای رفتن به کانادا شد باید 1 مکان را برای 14 روز آماده کند

- اگر امکانش است با اعضای خانواده همگی با هم اقدام کنند

- بلیط مسافرت متقاضی یا باید خریده شود یا رزرو شده باشد

اطلاعات مورد نیاز در مورد بیماری کووید 19 در چندین زبان

وب سایت سازمان بهداشت عمومی کانادا،  منابع اطلاعاتی در مورد بیماری کووید 19 فراهم کرده است تا کمک کند که این بیماری را بهتر بشناسید از طریق:

videos

recordings

Factsheets

infografics

2020-08-01