Fraud

 

5. علامت هشدار جهت جلوگیری از Job Offer (پیشنهاد شغلی) جعلی

 

آیا مدت زیادی به دنبال شغل رویایی خود در کانادا بوده اید؟ از طریق توضیحات ذیل می توان ریسک پذیرش Job Offer جعلی را کاهش داد.

متقاضیان بسیار زیادی در سراسر دنیا خواهان زندگی و کار در کانادا هستند. تنوع و وسعت در هر شغل، کانادا را به سرزمینی با موقعیت های شغلی خوبی تبدیل کرده است. اما وبسایت هایی وجود دارد که از مهاجران و نیروهای متخصص که قصد کار و وزندگی در کانادا را دارند سوء استفاده می کنند.

زمانی که مهاجران با ملیت های مختلف از سراسر دنیا در کانادا مقیم شدند، از Job Offer نیز بسیار استقبال شد. متاسفانه از نیروی کار خارجی سوء استفاده بسیار زیادی شده است و  به آنان پیشنهاد Job Offer قانونی کانادا را وعده میدهند که در اصل کلاه برداری می باشد و صحت ندارد.

خوشبختانه نکاتی وجود دارد که می توان از طریق آن به امور کلاه برداری افراد پی برد و به متقاضیان جویای کار و درآمد در کانادا هشدار داد. 5 مورد ذکر شده به شرح ذیل می باشد

 

  1. مزایای غیر واقعی در متن نامه شغلی ذکر شده باشد

 

  حقوق و مزایایی که خارج از ماهیت استاندارد شغلی می باشد از نشانه های Job Offer جعلی می باشد.

اولین و واضح ترین مسئله این است که حقوق بسیار فراتر از آن حدی باشد که به عنوان شغل پیشنهاد شود. در صورتی که در مورد سطح درامدی در کانادا اطلاعاتی ندارید، می توانید از طریق سایت بانک مشاغل کانادا، متوسط درامد هر شغل را بررسی کنید.

اگر اختلاف زیادی بین اطلاعات حقوق و حقوق پیشنهاد شده وجود داشت، بصورتی که بیش از حد عالی به نظر میرسد، معنای خوبی بنا بر پیشنهاد شغلی قانونی ندارد.

دومین نشانه ای که می تواند شک و شبه را در مورد اعتبار Job Offer برانگیخته کند، تعداد مزایای شغلی می باشد که بیش از حد جلب نظر می کند. بسیاری از این پیشنهادهای شغلی کاذب، مزایای بسیاری در هر شغل  را وعده می دهند که تمام ایده آل ها و رویاهای هر فرد متقاضی شغل را پیشنهاد می دهد. تقبل هزینه های بسیار بالا از کشور مبدا به مقصد، اسکان رایگان و تعطیلات غیرواقعی از جمله مزایای رایج در Job Offer جعلی است. 

 

2. به شما بگویند هماهنگی شغلی انجام شده است و شما صرفا باید مبلغی را بپردازید

 

مسائل مختلفی در این مورد وجود دارد:

اولا به ندرت پیش می آید که کارفرمایی در کانادا وارد پروسه پرونده و مشکلات اقدامات اداری مهاجرت بشود تا نیروی کار خارجی را استخدام کند آن هم بدون اینکه با آن فرد مصاحبه ای کرده باشد که آیا آن نیروی متخصص برای بیزینس کارامد خواهد بود یا خیر.

دوما پروسه امور درخواست کار در کانادا نیاز به حضور نیروی کار خارجی دارد. عقیده دریافت مجوز کار توسط کارفرما و بدون حضور فرد خارجی که قرار است استخدام شود، نه امکان پذیر است و نه قابل قبول.

در آخر مبلغی که اکثرا بابت اخذ مجوز کار دریافت می کنند با مبلغ واقعی بابت مجوز کار متفاوت می باشد. هزینه مجوز کار در واقع حدود 155 دلار می باشد در حالی که در Job Offer جعلی مبلغ خیلی بالاتر از این می باشد.

 

3. اطلاعات تماس غلط یا نامشخص از کارفرما ثبت شده باشد

 

از دیگر نشانه های مشخص Job Offer جعلی، مسئله اطلاعات تماس با کارفرما می باشد.

اولا اگر کد ناحیه ای تلفن با محل استقرار کار مطابقت نداشته باشد، این از نظر قانونی معنای خوبی ندارد. همچنین اگر ارتباط تلفنی قطع شود، شماره اشتباه باشد یا کسی پاسخگو نباشد نیز به همین معنا می باشد.

دومین موردی که می توان پیشنهاد شغلی جعلی را از طریق اطلاعات تماس تشخیص داد، آدرس ایمیلی است که کارفرما ارائه داده است. بعنوان مثال اگر آدرس وبسایت کارفرمایی حقیقی ww.xyz.com باشد و نام کارفرما Stephen باشد، به احتمال خیلی زیاد آدرس ایمیل وی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید می باشد. مهم نیست که آدرس ایمیل حتما شبیه به آدرس وبسایت باشد اما اگر هیچ تشابهی نداشته باشد می تواند نشانه ای از پیشنهاد شغلی جعلی باشد.

 

4. زبان نامه پیشنهاد شغلی نشان از سطح پایین کیفیت زبان باشد

 

بطور کل، اکثر افرادی که در سمت شغلی هستند که می توانند نیروی متخصص خود را در کانادا استخدام کنند، سطح زبان بسیار خوبی در تمام مهارت های زبان انگلیسی دارند. بنابراین اشتباهات در متن نامه Job Offer می تواند نشانه خوبی از غیر قانونی بودن آن باشد. صرف فعل غلط و نقطه گذاری و کلمات غلط در مدارک اداری شرکت ها در کانادا رایج نمی باشد.

 

5. نامه پیشنهادی غیرمرسوم و غیر رسمی باشد

 

نامه پیشنهادی که بعنوان برقراری ارتباط رسمی توسط شرکتی معتبر در کاناد ارائه می شود، کاملا واضح و مشخص است.

بعضی مواقع نگاهی اجمالی کافی است تا به عدم اعتبار متن نامه Job Offer پی برد. فرمت، گرافیک و تصویر نامه ممکن است نامشخص باشد.  

اکثر شرکت های کانادایی در نگارش نامه های استخدام شغلی برای کارمندان واجد شرایط، بسیار حرفه ای هستند.

بنابراین اگر سبک نگارش نامه ناکافی یا فونت و سایز فونت آن غیرمرسوم باشد، باید به قانونی بودن پیشنهاد شغلی مشکوک شد.

گرچه افراد سودجو راهکارهای موثری جهت فریب دادن و رفع شبهات متقاضیان نیروی کار خارجی در اختیار دارند، سرنخ هایی وجود دارد که می توان از طریق آن به این راهکارها پی برد. با درک و تشخیص این سرنخ ها می توان به پیشنهادهای شغلی جعلی پی برد و مانع قربانی شدن متقاضیان نیروی کار خارجی در این برنامه های  کلاهبرداری و سودجویانه شد.

 

 2020-03-16