بروزرسانی اسپانسر ایالتی (Regional Sponsorship) در استرالیاregionalایالت های استرالیا از ماه ژوئن سال 2019 (حدود یک ماه قبل از بازگشایی برنامه های اسپانسری در ماه جولای) مشغول به آماده سازی شرایط و لیست مشاغل اسپانسرهای ایالتی شده اند و در این حین اداره مهاجرت استرالیا مشغول پایان دهی به ویزای 489 می باشد (آخرین تاریخ ارائه اسپانسر ایالتی برای ویزا 489 ، تاریخ 10 سپتامبر 2019 می باشد).

ایالت Victoria

ایالت Victoria برنامه اسپانسر ایالتی آنلاین خود را تاریخ 29 جولای 2019 شروع می کند و پروسه اسپانسر ایالتی خود را که براساس نامه EOI بوده را تغییر داده است تا متقاضیان پرونده خود را مستقیما به این ایالت تحویل دهند.

ایالت New South Wales

ایالت New South Wales در سیستم آنلاین خود لیست مشاغل را برای متقاضیان اسپانسر ایالتی در دسترس قرار داده است و مرتب در حال بروزرسانی مشاغل می باشد. این سیستم صرفا تعداد دعوتنامه هایی که قرار است ارائه دهد را نشان می دهد و اشاره ای به ارائه دعوتنامه برای متقاضی نمی کند.
شرایط دیگری نیز به بعضی از مشاغل اضافه شده است که دراولویت می باشند مانند مشاغل تخصصی که متقاضی باید در New South Wales زندگی کرده باشد و حداقل برای یک سال در این ایالت از طریق دریافت اسپانسرایالتی کار انجام داده باشد.

ایالت South Australia

این ایالت از تاریخ 26 جولای امتیازها را در روش High points (امتیازهای بالا) به 85 امتیاز افزایش داده اند و تا کنون بعضی از مشاغل را از لیست خود حذف کرده است. بعضی از مشاغل اسپانسر ایالتی از روز باز شدن لیست مشاغل با سرعت زیادی درحال تکمیل ظرفیت هستند.

ایالت Queensland

جذب مهاجر گروه کارآفرینی و مهاجر نیروی کار متخصص برای ایالت کویینزلد (BSMQ) مجددا شروع شده است. برنامه جذب مهاجر متخصص کویینزلند از طریق ویزا 489 و ارائه EOI تا اواسط ماه آگوست صورت می گیرد تا پروسه بررسی پرونده ها قبل از ماه سپتامبر انجام شود.

Australian Capital Territory

این مناطق با سیستم امتیازبندی جدید، 523 دعوتنامه در ماه جولای ارائه داده است. پذیرش در این ایالت ترجیحا به متقاضیانی که در کنبرا کار و زندگی کرده اند توصیه می شود، خصوصا افرادی که مدت بیشتری مقیم بوده اند.

ایالت Northern Territory

پذیرش در این ایالت طبق روال معمول است و متقاضیان اسپانسر ایالتی که خارج از استرالیا اقدام می کنند، معمولا 6 ماه بررسی پرونده ایشان به طول می انجامد. این شرایط برای متقاضیانی که قصد دارند از طریق ویزا 489 اقدام کنند مناسب نمی باشد زیرا این ویزا تا قبل از ماه نوامبر ارائه می شود و با محدودیت زمانی مواجه می شوند. این ایالت مشغول بررسی پرونده ها است و در شرف بستن پذیرش می باشد.

ایالت Western Australia

این ایالت پذیرش خود را محدود به مشاغل پزشکی کرده است همچنین فارغ التحصیلان این ایالت فرصت شغلی بیشتری در اختیار دارند بویژه افرادی که دوره دکترا را در این ایالت گذرانده اند.

ایالت Tasmania

ایالت Tasmania تا کنون از طریق ویزا 489 ،دعوتنامه اسپانسر ایالتی ارائه داده است. این ایالت از متقاضیان تقاضا دارد که تا اوایل آگوست برای اسپانسر ایالتی درخواست دهند و برای متقاضیانی که تا قبل از 10 سپتامبر اقدام نکرده اند تضمینی برای ارائه دعوتنامه نمی باشد.

تاریخ بروزرسانی ویزا نیروی کار متخصص Regional (ویزا 489)

اداره مهاجرت جزئیات ویزای اسپانسر ایالتی 491 و 494 (اسپانسر شغلی) و ویزای RSMS (اقامت دائم نیرو کار متخصص) را که قرار است در ماه نوامبر به جای ویزای 489 ارائه شود را اعلام کرده است.

آخرین مهلت پذیرش

اداره مهاجرت  استرالیا توصیه میکند که آخرین مهلت درخواست اسپانسر ایالتی ویزا 489 تاریخ 10 سپتامبر 2019 می باشد. و آخرین مهلت تحویل مدارک برای متقاضیانی که دعوتنامه دریافت کرده اند، تاریخ 15 نوامبر 2019 می باشد.
آخرین مهلت اقدام برای اسپانسر شغلی (Job Offer) از طریق ویزا Regional 187 ، تاریخ 15 نوامبر خواهد بود. تمام درخواست های اسپانسر شغلی که تا 16 نوامبر نهایی نشده اند، حذف می شوند بجز مدارکی که همراه با دعوتنامه (دعوتنامه اسپانسر شغلی) ارسال شده اند.
ویزای اسپانسر شغلی (Job Offer)برای افرادی که ویزا457 را دارند با همان روش قدیمی باقی می ماند و درخواست افرادی که قبل از 20 مارچ 2019 برای ویزا 482 اقدام کرده اند قابل پیگیری می باشد.
برای ویزا 186 اسپانسر شغلی (ENS) تغییری نخواهد بود.

مناطق کم جمعیت (Regional)

منظور از مناطق Regional (کم جمعیت) استرالیا، مناطقی خارج از شهرهای Melbourne, Sydney, Brisbane, The Gold Coast, Perth می باشد.
اداره مهاجرت قرار است لیستی تهیه کند تا متقاضیان از طریق آن آگاه شوند محلی که بعنوان Regional انتخاب می کنند، جز مناطق خارج از شهرهای مذکور است و Regional محسوب می شوند یا خیر.

ویزا اسپانسر ایالتی Regional 491

متقاضیان می توانند تاریخ 16 نوامبر 2019 برای این ویزا نامه EOI ارسال کنند و ایالت های استرالیا از این تاریخ می توانند شروع به جذب مهاجر و ارسال دعوتنامه کنند.
این ویزا قرار است جایگزین ویزای 489 اسپانسر ایالتی و اسپانسر خانواده شود. این ویزا با شرایطی تا 5 سال اعتبار دارد از جمله شرایط ذکر شده: تمام اعضای خانواده باید فقط در منطقه ای Regional کار، تحصیل و زندگی کنند و در صورت بروز تغییرات آن را در ظرف 14 روز به اداره مهاجرت اطلاع دهند. اداره مهاجرت ممکن است از دارندگان این ویزا درخواست کند که اثبات کنند قصد فعالیت (شغلی، تحصیلی و ...) در مناطق Regional را دارند یا متقاضیان را به مصاحبه دعوت کنند. درصورتی که متقاضی نتواند طبق شرایط عمل کند، ممکن است ویزای ایشان باطل شود و یا نتواند اقامت دائم را دریافت کند.

ویزا اسپانسر شغلی (Job Offer)Regional 494
این ویزا پروسه ای مانند ویزا TSS (ویزا نیروی کار موقت با اسپانسر شغلی) دارد و دعوتنامه اسپانسر شغلی(Job Offer) باید قبل از اقدام برای اقامت و تحویل مدارک، دریافت شده باشد.
مشاغل می توانند از 16 نوامبر 2019 برای جذب نیرو کار اسپانسر شوند و متقاضیان از طریق ویزا 494 اقدام کنند.
مشاغل اسپانسر باید در دعوتنامه هایی که ارسال می کنند اثبات کنند که تست ارزیابی بازار کار را برای جذب نیرو کار مهاجر انجام داده اند (این تست مشخص می کند که جذب نیروی متخصص به بازار کار آن حرفه آسیبی نرساند) همچنین اسپانسر باید از آن منطقه Region)) گواهی بگیرد که پذیرش نیرو کار برای آن محل امکان پذیر است. اسپانسر باید بابت نیرو متخصص مالیات بپردازد. متقاضی ویزا باید کم تر از سن 45 سال باشد و مدارک ایشان باید مورد تایید اداره مهاجرت باشد.
این ویزا مانند شرایط ویزا 491، از زمان صدور 5 سال اعتبار دارد. دارندگان این ویزا از خدمات بهداشت و درمان بهره مند هستند و نیازی به بیمه سلامت خصوصی ندارند.
شرایط دارندگان این ویزا مانند شرایط ویزا TSS می ماند به این صورت که دارنده ویزا فقط می تواند برای شغلی که اسپانسرنیروی متخصص هست کار کند. در صورتی که متقاضی قصد پایان همکاری با آن شغل را داشته باشد، 90 روز مهلت دارد که اسپانسر شغلی جدید بیابد یا استرالیا را ترک کند.

راهکار دریافت اقامت دائم از طریق ویزا 491 و 494
مهاجرانی که دارنده ویزای 491 و 494 هستند باید تا سه سال در مناطق Regional زندگی کنند تا بتوانند برای ویزای اقامت دائم نیروی متخصص اقدام کنند. این روند برای ویزاهای دیگر از جمله 189, 190 و اسپانسر شغلی از طریق کارفرما و ویزاهای بیزینسی نیز به همین روال است. همچنین دارندگان این ویزا (491-494) قبل از زمان سه سال اقامت نمی توانند برای ویزای اسپانسر همسر اقدام کنند.
مهاجر برای اینکه بتواند برای ویزا 191 اقامت دائم مناطق Regional اقدام کند باید سه سال اقامت را در مناطق Regional تکمیل کرده باشد و گواهی سه سال حداقل درامد با مالیات در مناطق Regional را داشته باشد و شرایط ویزای 491 و 494 را پذیرفته باشد.

اصلاح امتیازهای اقامت دائم برای نیروی متخصص کشور استرالیا
امتیازها برای ویزا 491 در 16 نوامبر 2019 بروزرسانی خواهد شد و در صورت شرایط ذیل به متقاضیان امتیاز اضافه تعلق خواهد گرفت:
•    اخذ دعوتنامه از طریق اسپانسر ایالتی، یا اسپانسر توسط عضوی از خانواده که در مناطق Regional زندگی می کند 15 امتیاز خواهد داشت (امتیاز فعلی 10)
•    مدرک کارشناسی ارشد پژوهشی یا مدرک دکترا از موسسات تحصیلی استرالیا که حداقل 2 ساله باشد و در رشته های مرتبط علمی، تکنولوژی، مهندسی و یا ریاضیات باشد، 10 امتیاز خواهد داشت (امتیاز فعلی 5)
•    نتیجه مثبت از بررسی اسسمنت همسر به عنوان نیروی متخصص 10 امتیاز خواهد داشت (امتیاز فعلی 5)
•    توانایی زبان انگلیسی همسر درصورتی که امتیاز اسسمنت را نگرفته باشد 5 امتیاز خواهد بود (در حال حاضر این مورد امتیاز ندارد)
•    متقاضیانی که مجرد هستند 10 امتیاز خواهند داشت (در حال حاضر این مورد امتیاز ندارد)