اداره مهاجرت کانادا از برنامه جذب مهاجر برای مناطق شمالی حاشیه شهرهای بزرگ خبر داده است

canada pilot programدولت اوتاوا برای تکمیل نیروی کار و تقویت رشد اقتصادی دراجتماع های کم جمعیت کانادا به مهاجران علاقه مند برای زندگی و کار، برنامه آزمایشی قرار داده است.

در برنامه مهاجرتی آزمایشی 5 ساله به حاشیه شهرهای بزرگ و شمالی، این مناطق  دارای برنامه های دقیق در مورد فرصت های شغلی موجود و همچنین حمایت از اجتماع رو به توسعه را فراهم میکند تا مهاجران تازه وارد را حمایت کند.

برنامه مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ و شمال برای افزایش مزایای اقتصادی مهاجرت در جوامع کوچک تر کانادا مطرح شده است. دولت کانادا با جوامع محلی همکاری می کند تا:

 • از مهاجرت برای رفع نیاز بازار کار و حمایت از توسعه اقتصاد محلی، بهره ببرد
 • روش جدید برای اقامت دائم حاشیه شهرهای بزرگ کانادا برای نیروی متخصص خارجی در تخصص های مختلف را آزمایش کند
 • محیطی خوشایند برای تشویق مهاجران تازه وارد بوجود آورد تا در اجتماع شمالی و جدید خود مستقر بمانند

ما به دنبال مهاجرانی هستیم که به شرکت در این برنامه آزمایشی علاقه مند هستند.

اگر مناطق شمالی مدنظر تمایل به جذب مهاجر داشته باشد، باید با سازمان رشد اقتصاد محلی کانادا همکاری کند تا فرم درخواست مهاجرتکمیل شود. سازمان رشد اقتصاد محلی باید فرم درخواست مهاجر را تحویل دهد.

فرم درخواست باید از این حمایت ها برخوردار باشد:

 • شهرداری و سازمان خدمات مهاجرت محلی یا منطقه ای
 • سی درصد انبوه محصولات داخلی ما ازاجتماع های کم جمعیت کانادا تامین می شود. احمد هوسن وزیر مهاجرت کانادا در مصاحبه ای در شهر سدبری به مسئولین گفته است که مردم درحال مهاجرت به خارج از این جوامع هستند و این مناطق در تکمیل نیرو برای مشاغل با مشکل مواجه شده اند و حدود 78 درصد مهاجران در مراکز شهرهای بزرگ ساکن شده اند.
 • این حرکت مهمی برای اطمینان از رشد اقتصادی و جمعیت مهاجر درجوامع شمالی است.

به گفته وزیر مهاجرت کانادا احمد هوسن در برنامه آزمایشی جدید در 24 ژانویه" دولت قصد دارد با بوجود آوردن مهاجرت آزمایشی برای جوامع شمالی، کل کشور کانادا از سود و مزیت مهاجرت بهرمند شود".

دولت فدرال کانادا معتقد است مهاجرت، چالش های اقتصادی و جمعیتی در اجتماع های شمالی کانادا را کاهش می دهد.

خبر برنامه آزمایشی جدید دولت فدرال کانادا برای جذب مهاجران تازه وارد در جوامع شمالی،مهاجران زیادی را در شمال انتاریو جذب کرده است. برنامه آزمایشی پنج ساله به دلیل کاهش نیروی کار قصد دارد مهاجران متخصص را در شهرهایی مانند گریتر سدبری مستقر کند.


چالش ها انتاریو شمالی

اتاق بازرگانان خوشحالند که دولت برای رفع نیازهای مشاغل محلی اقدام کرده است تا مشاغل موفق باشند، این اقدام بنا به درخواست مشاغل شهر سدبری بوده است.

چارلز سرت ویل، رئیس امور سیاسی اجرایی مناطق شمالی، با این اقدام موافق است.

به گفته وی "اقدام مهم در این برنامه این است که به جوامع شمالی این امکان را می دهد تا نیروی کاری که به مشاغل تخصصی نیازمند هستند را جذب کنند".

به گفته وی" دلیل قرار دادن این برنامه آزمایشی پنج ساله، هدف گرفتن موقعیت های شغلی در آن مناطق است، بنابراین مهاجرانی که به مناطق شمالی مهاجرت می کنند بلافاصله مشغول بکار می شوند، در آن جوامع ساکن می شوند و خانواده خود را به آن جوامع خواهند آورد و فکر می کنم این رویکردی بسیار بزرگی خواهد بود".

" بنظر من قسمت زیبای این اقدام آزمایشی این است که جوامع شمالی نیازی به رقابت با مکان هایی مانند تورنتو، ونکوور و مونتریل، نداشته است.

به گفته وی" یکی از چالش های برنامه های مهاجرتی قبلی، نگه داشتن کارگران بعد از اتمام کار است".

طبق برنامه آزمایشی، این به عهده جوامع است که به مهاجران تازه وارد حس خوشایند بودن منطقه را القا کنند. یکی از معیارهای درخواست برای این برنامه، توانایی جوامع در اسکان دادن به مهاجران جدید از طریق ارتباط با سازمان جذب مهاجرین است. این جوامع هچنین باید پیشنهاد موقعیت معاش داشته باشند تا مهاجران تازه وارد را به جامعه ای بزرگ تبدیل کنند. بوجود آوردن موقعیت زندگی بر عهده جوامع است که شور و اشتیاق نشان دهند و مردم را برای ماندن در منطقه متقاعد کنند.

مشخص است که جمعیت در جوامع شمالی در حال کاهش است و این به معنی است که نیاز به کارگر رو به افزایش است. برنامه آزمایشی مهاجرت به مناطق شمالی بر این امید است که چاره ای برای این معضل بیابد. این برنامه کمک می کند کارگران مهاجر به مناطق شمالی مهاجرت کنند.

وزیر مهاجرت اعلام کرده است که برنامه آزمایشی مهاجرت با حدود 3000 کارمند تکمیل ظرفیت می شود، اما تعداد مهاجران ممکن است بدلیل آوردن خانواده های خود به مناطق، 3 برابر یا بیشتر شود. این برنامه برای کارگران خارجی موقت نیست، این برنامه دائمی است و به مهاجران متخصص و خانواده هایشان اقامت دائم می دهد. یکی از دلایلی که کشور کانادا از بین کشورهاش جی 7 بهترین اقتصاد را دارد، مهاجرت است. در واقع مهاجرت، عامل متمایز کننده اقتصادی در بین رقیبان و سراسر دنیا می باشد.

موارد مورد نیاز جهت واجد شرایط شدن برای جوامع شمالی

درصورت درخواست باید حتما معیارهای اجتماعی که انتخاب می کنید را داشته باشید. این برنامه آزمایشی تعداد محدودی را برای این جوامع می پذیرد. این به این منظور است که ممکن است اجتماع مدنظر شما منتخب نشود، حتی اگر تمام معیارها را داشته باشید.

جهت واجد شرایط شدن اجتماع شما باید:

 • 50 هزار نفر و یا کمتر جمعیت داشته باشد و باید در 75 کیلومتر از مرکز کلان شهر قرار داشته باشد
 • یا حدود 200 هزار نفر جمعیت داشته باشد و جز مناطق دور افتاده از شهرهای بزرگتر باشد ( با استفاده از لیست آماری مناطق دور افتاده کانادا)
 • منطقه شمالی در یکی از این ایالت ها باشد

-         آلبرتا

-         بیریتیش کلمبیا

-         مانیتوبا

-         نورفوست تریتوریز

-         نانووت

-         انتاریو

-         ساسکاچوان

-         یوکون

 • موقعیت شغلی داشته باشند
 • برنامه توسعه اقتصادی داشته باشند
 • سازمان توسعه اقتصادی محلی داشته باشد تا درخواست شما را برای اجتماع مدنظر مدیریت کند
 • امکان اسکان مهاجران جدید را با این شرایط داشته باشد:

-         ارتباط با سازمان های مهاجرتی محلی یا منطقه ای

-         امکان ارتباط دادن مهاجران تازه وارد به اعضای اجتماع، مانند آموزش دادن و تبادل اطلاعات

-         دسترسی به خدمات ضروری مانند:

 • تحصیلات
 • مسکن
 • حمل و نقل عمومی
 • بهداشت و درمان