Jobsموقعیتهای شغلی برتراسترالیا در سال 2015

 

شواهد و قرائن حاکی از آن است که سال پیش روی دستاوردهای مثبتی برای جویندگان کار با خود به همراه خواهد داشت. اقتصاد رو به بهبود، نرخ سود کمتر و بخش ساخت و ساز در حال شکوفایی ، همه نشان از افزایش تقاضا برای جذب نیرو در بخش های فنی و تخصصی و .. دارد.

در این گزارش حوزه ها و مشاغلی که بیشتر از سایرین تحت تاثیر این تحولات قرار گرفته اند و پیش بینی می شود که به زودی با کمبود نیرو روبرو خواهند شد ، نام برده شده اند- که البته به نظر می رسد از این میان رشته های حوزه آموزش، بهداشت و درمان ، ساخت و ساز و فناوری اطلاعات و ارتباطات بیش از سایرین با کمبود نیرو روبرو شوند و موقعیتهای کاری بیشتری انتظار فعالین این رشته ها را بکشد-.

نکته های کلیدی :

  • بر اساس پیش بینی ها 16 صنعت استرالیا از میان 19 صنعت آن ، تا نوامبر 2018 شاهد افزایش کار و موقعیتهای شغلی موجود خواهند بود
  • کمبود نیرو به طور خاص و ویژه در مشاغل و تخصص های فنی قابل مشاهده است
  • رویکردهای جدید تکنولوژی منجر به احساس نیاز به جذب نیروهای دارای مهارت در استفاده از تکنولوژی و فناوری روز در همه رشته های صنعت شده است

بالاترین میزان جذب نیرو را در حوزه مشاغل زیر مشاهده خواهیم کرد:

  • ·آموزش و تعلیم و تربیت
  • ·مراقبتهای بهداشتنی و درمانی
  • ·فعالیتهای ساختمانی و عمرانی ( مربوط به ساخت و ساز)
  • ·فناوری اطلاعات و ارتباطات
  • ·طراحی و معماری

آموزش و تعلیم و تربیت

Educationدر حال حاضر رشد جمعیت استرالیا حتی از میزان رشد آن در زمان اوج زاد و ولد استرالیا ( "baby boomer" که مربوط به بعد از جنگ جهانی دوم است) نیز بیشتر است و همین امر باعث شده است که سیستم آموزشی استرالیا اهمیت ویژه ای پیدا کند و در نتیجه میزان تقاضا برای جذب معلمان بیشتر ، افزایش یابد. از طرفی امروزه والدین سعی می کنند که فرزندان خود را بیش از گذشته برای کسب موفقیتهای اکادمیک و .. آماده کنند و به همین خاطر ازمعلمان خصوصی استفاده می کنند و این یعنی رونق صنعت آموزش و همچنین تدریس خصوصی و نیاز به جذب نیروی بیشتر.

بر اساس پیش بینی ها ، صنعت آموزش تا سال 2018 ، 13.3% رشد خواهد داشت و این یعنی به وجود آمدن 58،900 ظرفیت شغلی دیگر در ظرف مدت تنها 5 سال.

 

درمان و مراقبتهای بهداشتی

Health Careمیانگین سنی جمعیت استرالیا روز به روز در حال افزایش است . بنابراین نیاز به نیروهای متخصص در زمینه پزشکی و مراقبتهای درمانی بیش از پیش احساس می شود. ما تا نوامبر 2018 شاهد افزایش 16.3 درصدی موقعیتهای شغلی این حوزه در استرالیا خواهیم بود. پیش بینی ها حاکی از آن است که استرالیا تا سال 2025 با کمبود 109.000 پرستار روبرو خواهد شد و با بازنشستگی پرستارهای باتجربه و با سابقه کمبود پرستارهای متخصص به شدت احساس خواهد شد.

 

 

مشاغل مربوط به ساختمان سازی

Constructionالان بهترین برهه برای فعالین رشته ساختمان سازی استرالیا محسوب می شود. بر اساس پیش بینی ها موقعیتهای شغلی و استخدامی صنعت ساخت و ساز استرالیا تا نوامبر 2018 ، 8% رشد خواهد داشت. و این یعنی اینکه تقاضا برای نیروهای فعال در این رشته اعم از تکنسین ها و متخصصین فنی و... در سراسر کشور افزایش می یابد.

با نگاهی به لیست مهارتهای مورد نیاز استرالیا می توان صحت این گفته را تصدیق کرد. بخش عمده ای ازاین لیست ، مشاغل فنی رشته ساختمان سازی را در برمی گیرد که عبارتند از بنا/آجرچین ، کابینت ساز ، نجار، برقکار، گچکار، کاشی کار، فیتر یا مکانیک لوله های گاز، نقاش ساختمان، عایق کار، سنگ تراش و .... .

بر اساس پیش بینی ها موقعیتهای شغلی موجود در حوزه ساخت و ساز تا پایان سال 2018 به 83،000 مورد خواهد رسید.

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)

ICTبا هرچه فراگیر تر شدن حضور فناوری در تمام جوانب زندگی امروزه و نیاز به بهره برداری از آن در تمام عرصه های صنعت می توان به جرات گفت که متخصصین رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه حوزه های صنعت جای دارند. براساس پیش بینی اداره کار استرالیا نیاز ما به نیروی کار متخصص تا سال 2018 ، 12.8% افزایش خواهد یافت و این یعنی میزان استخدامها یا به عبارتی میزان تقاضای بازار کار به شدت افزایش خواهد یافت. البته لازم به ذکر است که در این میان بیشترین میزان تقاضا متوجه متخصصین شبکه خواهد بود و موقعیتهای شغلی موجود برای آنها 20.5% افزایش خواهد داشت.

 

طراحی و معماری

Architectureبا احیای مجدد اقتصاد چیزی شبیه یک انفجار در صنعت ساخت و ساز استرالیا در حال وقوع است و همین امر موقعیت استخدامی فعالین این رشته را در سال 2014 در صدر استخدام قرار داده است و موجب افزایش شدید تقاضای بازار کار برای جذب نیرو شده است.

اکنون غالب فعالیتهای صنعتی با فناوری و روز و آنلاین سر و کار دارند و به همین دلیل بازار کار بیشتر به دنبال جذب نیروهای آشنا با طراحی دیجیتال و فناوری روز است.

همچنین پیش بینی های انجمن صنعت مسکن استرالیا نیز از ساخت بیش از 183،000 خانه و مسکن در سال 2015 در استرالیا خبر می دهد.