راهکارهای استرالیا برای مدیریت افزایش جمعیت

 

دولت social mediaاسترالیا قصد دارد مانع رشد افزایش جمعیت در شهرهای پرجمعیت شود وهمچنین از شهرهای کم جمعیت (Regional) که نیاز به رشد اقتصادی دارند، حمایت می کند.

همچنین دولت در صدد است برنامه مهاجرت را کاهش دهد و اساس نیازهای استرالیا به نیروی کار را بهبود ببخشد و برای رشد جمعیت در سراسر کشور برنامه ریزی کند. این تصمیمات برای کم کردن فشار جمعیت در شهرهای بزرگ و تقویت مناطق کم جمعیت, با فرستادن مهاجران به آن مناطق می باشد.

استرالیا از نظر رشد جمعیت و مهاجرپذیری، موفق ترین کشور دردنیا بوده است و دولت قصد دارد این موفقیت را حفظ کند. اما در دو دهه اخیر بدلیل تراکم جمعیت در شهرهای بزرگ، پیشرفتی در بهبود خدمات و رفع نیازهای جامعه صورت نگرفته است و موجب تراکم در جاده ها و حمل و نقل عمومی بویژه در شهرهای ملبورن، سیدنی و جنوب شرق کویینزلند شده است.

این درحالی است که شهرهای کم جمعیت از جمعیت بیشتر استقبال می کنند. بعضی از مناطق کم جمعیت نمی توانند نیروی متخصص مورد نیاز خود را تامین کنند. طبق آمار، 47 هزار ظرفیت شغلی در مناطق کم جمعیت استرالیا وجود دارد.

سال گذشته استرالیا پذیرش مهاجر برای اقامت دائم را به کم ترین میزان نسبت به یک دهه گذشته خود رساند و تمرکز را بر بهبود سیستم ویزا و در اولویت قرار دادن مردم استرالیا برای تکمیل مشاغل این کشور، قرار داده است.

از جمله سیاست های دولت برای رفع این مسئله، ایجاد انگیزه برای مهاجران جدید ورود و زندگی در مناطق کم جمعیت  (Regional) می باشد، به علاوه این مناطق به مهاجران متخصص و دارای مهارت نیاز دارد.

این اقدامات جدید استرالیا جهت تطبیق و فرستادن مهاجران به مناطق کم جمعیت بر اساس نیاز آن مناطق به نیروی متخصص ، کم کردن فشار بر شهرهای بزرگ و در نهایت حفظ استرالیا از جهت جذابیت زندگی برای مهاجران با تخصص و مهارت بالا، در دنیا می باشد.

درحال حاضر دولت استرالیا در این راستا در سراسر کشور مبلغ 75 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام داده است.

سیاست های دولت استرالیا برای کنترل و مدیریت جمعیت شامل:

  1. کاهش 15 درصدی سقف مهاجرت و ایجاد انگیزه برای مهاجران جدید به زندگی در مناطق کم جمعیت که برای همراه با شغل و امکانات رفاهی موجود می باشد
  2. کاهش سقف مهاجرت از 190 هزار به 160 هزار ظرفیت
  3. معرفی ویزای 491 Regional برای نیروهای متخصص که در آن مناطق بمدت 3 سال زندگی و کار کنند تا اقامت دائم را دریافت کنند. 23 هزار منطقه کم جمعیت برای اقامت دائم ( از طریق ویزای489 مناطق کم جمعیت) در نظر گرفته شده است.
  4. معرفی بورسیه های جدید برای جذب دانشجویان داخلی و بین المللی جهت تحصیل در مناطق کم جمعیت (هر ساله 15 هزار دلار بورسیه برای بیش از 1000 دانشجو داخلی و خارجی ارائه می شود)
  5. یک سال اقامت ویزای کار به دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های مناطق کم جمعیت
  6. سرمایه گذاری 75 میلیارد دلاری برای جاده ها، خطوط ریلی و هوایی در سراسر کشور جهت تسریع دسترسی به مراکز مناطق کم جمعیت
  7. سرمایه گذاری 1 میلیارد دلاری در مناطق پرجمعیت جهت بهبود اثرات تراکم جمعیت
  8. برنامه ریزی برای آینده با همکاری دولت با ایالت ها جهت تامین نیروی کار متخصص مورد نیاز هر ایالت، متناسب با جمعیت آن منطقه

در این راستا مرکز کنترل جمعیت استرالیا کمک می کند نظارتی کلی و هوشمندانه بر رشد جمعیت حاکم باشد. این مرکز، براساس تحقیقات بر جمعیت، جمعیت را ساماندهی می کند و برای رفاه عمومی ایالت ها و مناطق برنامه ریزی می کند.

این برنامه، تمرکز دولت بر جذب مهاجران متخصص را نشان می دهد درحالیکه ویزای متخصصین اسپانسر شغلی از سال 2017 تا سال فعلی 2019-2020 از 35.528 متقاضی به 39.000 متقاضی افزایش یافته است. برای ویزای Regional خانواده تغییری نخواهد بود و در تاریخ 20.2019 برای 47.732 نفر ظرفیت خواهد بود.

مهاجران متخصص برای مناطق کم جمعیت نسبت به مهاجرانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند موقعیت های شغلی بیشتری وجود خواهد داشت.

مهاجران درمناطق کم جمعیت باید 3 سال در این مناطق زندگی و کار کرده باشند تا بتوانند اقامت دائم را دریافت کنند.

مهاجران باید دراین مناطق کم جمعیت زندگی کنند تا در جامعه و بازار کار این مناطق مشارکت کنند تا از فشار شهرهای پرجمعیت کاسته شود. عدم برنامه ریزی مهاجرت باعث میشود آسیبی بر بازار کار خواهد داشت، در نتیجه دولت در جهت رفع این مشکل اقدام کند. این تغییرات در نوامبر 2019 انجام می پذیرد. اطلاعات بیشتر در رابطه با این برنامه در تاریخ مذکور اعلام می شود