canada immigration

برتری کانادا در جذب نیروی متخصص و با استعداد نسبت به امریکا: 

کانادا در جذب نیروی متخصص نسبت به ایالات متحده موفق تر عمل کرده است وبه نظر می آید اداره مهاجرت ایالت متحده برنامه ای  برای  اصلاحات در پذیرش مهاجر بر اساس شغل را نداده است .

یکی از سیاست های مهاجرتی ایالات متحده این بود که دو دموکرات پیشتاز سخنرانی های بسیاری در مورد برکناری ترامپ از سیاست های مدیریتی که شامل مهاجرت و مهاجران بدون پرونده هم می شد، داشته اند. با این حال تلاش های آنان تاکییدی بر اهمیت مهاجرت Economic نداشته است و بنابراین کانادا  بسیار موفق تر عمل کرده است.

از آنجایی که ایالات متحده شرایط تمدید ویزای کار موقت را برای نیرو متخصص خود دشوار تر کرده است (ویزای H-1B) بعضی از این مهاجران نیروی متخصص، کار در کانادا را انتخاب و جایگزین کرده اند.

به گفته Julia Gelatt ، تحلیلگر پیشکسوت سیاست در امور مهاجرت "کانادا در سرعت آماده سازی ویزا برای نیروی متخصص خارجی خوب عمل کرده است. این برای بعضی از افراد مسئله مهمی است که کانادا در حال برد افراد متخصص و با استعداد می باشد.همینطور کانادا عملکرد بهتری در جذب دانشجویان بین المللی دارد.

اگرچه هنوز دانشجویان بین المللی ایالات متحده بیشتر است اما از زمان ریاست جمهوری ترامپ آمار ثبت نام دانشجویان بین المللی کاهش یافته است. در حال حاضر کانادا رشد قابل توجهی در ثبت نام دانشجویان بین المللی داشته است.

تغییرات مدیریتی ترامپ در سیاست مهاجرت سبب شده است که کانادا مهاجران بیشتری علاوه بر جذب نیروی متخصص از طریق Economic را داشته باشد.

بعد از حذف ویزای پناهندگی موقت آمریکا (TPS) برای 60 هزار پناهنده اهل جزیره هیتایی در سال 2018، افراد بسیاری جهت اخذ پناهندگی، از طریق مرز زمینی از سمت ایالات متحده روانه کانادا شدند.

دموکرات ها تاکیید بر مهاجرت Economic دارند

رای دهندگان در ایالات متحده در پروسه انتخابات می باشند تا انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر 2020، جایگزین ترامپ را مشخص کنند. در پی انتخابات ریاست جمهوری، اکنون سناتور Bernie Sanders و معاون سابق رئیس جمهور Joe Biden کاندید ریاست جمهوری می باشند.

این دو کاندید دموکرات سیاست های مهاجرتی خود را با انتقاد بر سیاست های مدیریتی ترامپ در 4 سال گذشته از جمله پایان ممنوعیت ورود بر مسلمانان، حفاظت از مهاجرانی که در سن کودکی به ایالات متحده آمده اند و منع دیپورت، آماده کرده اند.

Donald Trump Joe Biden Bernie Sanders سیاست
به کشور مبدا بازگردانده نمی شوند به کشور مبدا بازگردانده می شوند به کشور مبدا بازگردانده می شوند حفاظت از کودکان مهاجر (DACA)
در حال انجام سیاست فعلی بهبود سیستم مدیریت پناهندگی برخلاف سیاست ترامپ حذف ممنوعیت های ترامپ برخلاف سیاست ترامپ پناهندگان
در حال انجام سیاست فعلی راه های اخذ اقامت دائم و شهروندی راه های اخذ اقامت دائم و شهروندی مهاجران بدون مدرک و پرونده
تلاش در لغو درمان مقرون به صرفه حمایت از درمان مقرون به صرفه رایگان خدمات درمان
در حال انجام سیاست فعلی افزایش سیستم مقرون به صرفه رایگان دانشگاه
در حال انجام سیاست فعلی لغو لغو بدون ممنوعیت ممنوعیت مسلمانان
تلاش در پایان دهی TPS لغو لغو ویزای موقت پناهندگی (TPS)
در حال انجام سیاست فعلی اصلاح ICE و فعالیت با شفاف سازی پایان دهی به ICE و ارائه دستورالعمل جدید به دادگستری و خزانه داری اداره قضایی مهاجرت (ICE)
در حال انجام سیاست فعلی منع دیپورت در صد روز منع دیپورت با شرط پایان انجام امور بررسی وضعیت حال و گذشته مسافر دیپورت

 

مسئله بهبود برنامه مهاجرتی Economic در زمان اصلاحات مهاجرت در دوره ریاست جمهوری ترامپ متوقف شد.

Cristobal Ramon تحلیلگر پیشکسوت سیاست، به روزنامه CIC اعلام کرده است که تاکنون در هیچ کدام از برنامه های کاندیدهای دموکرات، مهاجرت شغلی مطرح نشده است.

به گفته Ramon "بطور کل امکان تغییر در سیستم قانونی مهاجرت وجود ندارد، درعوض می توان فقط اصلاحات کوچکی در برنامه ها انجام داد."

یکی از این اصلاحات کوچک، برنامه کاندید Biden در گسترش تعداد ویزاهای نیرو متخصص و حذف محدودیت های ویزاهای شغلی می باشد که دموکرات ها وعده آن را می دهند و سعی در تغییر آنچه در دوره ریاست جمهوری ترامپ در مهاجرت شغلی اعمال شد، دارند.

"گمان نمی کنم این اشتباهات عمدی بوده باشد، بلکه این تصمیمات به نحوی مشکل ساز است چرا که مهاجران در مهاجرت شغلی باید با مشکلاتی مانند اخذ گرین کارت شغلی که برای بعضی از ملیت ها مانند ایران، چین و هند ده ها سال به طول می انجامد، دست و پنجه نرم کنند."

ایالات متحده امریکا بجز این برنامه های پیشنهادی موضوع خاصی برای بحث درمورد بهبود سیستم مهاجرت که با مشکلات مهاجران شغلی، کارفرمایان و نیروی متخصص کار امریکا مربوط باشد، ندارد. 

 

از نظر Gelatt تاکیید کانادا بر مهاجرت بیشتر، در نتیجه رفتارهای غیربشردوستانه سیاست های مهاجرتی ترامپ می باشد.

 

به گفته Gelatt "در مرز جنوب غربی امریکا توجه متقاضیان به پناهندگی منحرف شده است. تعداد متقاضیان پناهندگی بسیار بالا است. در نتیجه این تصمیمات و جدایی اعضای خانواده، باعث شده که احساسات ما تحت تاثیر قرار بگیرد.

سیستم مهاجرت ایالات متحده الوییت مهاجرت را برای افرادی که عضوی از خانوده ایشان در ایالات زندگی می کند، قرار می دهد، در نتیجه بعضی از مسئولان گمان می کنند که مهاجرت شغلی (Economic) می تواند تهدیدی برای اعضای خانواده ها باشد که تمام ویزاها برای مهاجران شغلی رزرو شود و به اعضای خانواده ها فرصت های شغلی تعلق نگیرد."

عملکرد ایالات متحده در این زمینه کاملا برعکس عملکرد کانادا است. طبق آمار، کاناد سه برابر ایالات متحده از مهاجران استقبال می کند. برخلاف ایالات متحده، اکثر مهاجران کانادا از طریق مهاجرت Economic با 80 روش زیرمجموعه Economic  مهاجران وارد کانادا می شوند.

در این راستا بارزترین  اختلاف مهم این دو کشور در روش کنترل مرز می باشد. سیاست های مهاجرتی ایالات متحده در طول تاریخ به نحوی بوده است که شاهد دسته های عظیمی از مهاجران غیرقانونی از مرز جنوبی بوده است. طبق آمار، کانادا بدون داشتن سابقه مهاجرت غیر قانونی، سالانه قادر به پذیرش 1 میلیون مهاجر، دانشجویان بین المللی و نیروی متخصص با اقامت موقت و حمایت پی در پی از مهاجرت می باشد.

پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در نوامبر 2020 ، ازامتیاز حمایت از مهاجرت برخوردار نمی باشد و صرفا در مورد سرمایه لازم در جهت اصلاحات مهاجرت Economic بحث خواهد کرد و فعلا اقدامی در این زمینه صورت نمی گیرد. این مسئله سبب می شود کانادا در جذب افراد با استعداد و متخصص در دنیا پیشتاز بماند.

2020-04-02