خدمات Centerlink استرالیا

 

کمک هزینه بیکاری

centrelink1 622x681با ورود به استرالیا شما نیز همچون شهروندان دیگر استرالیا از مزایا و کمک هزینه هایی برخوردار می شوید که به شما کمک می کند زندگی راحتتری برای خود و خانواده خود فراهم کنید. البته کیفیت و چگونگی این مزایا و پرداختی ها به نوع ویزای شما و شرایط مربوطه آن بستگی دارد.

در صورتی که پس از گذشت دو سال از اقامتتان هنوز نتوانسته اید شغل مناسبی پیدا کنید و

  • سن شما 22 سال یا بیشتر  و کمتر از سن بازنشستگی باشد
     آمادگی لازم برای شروع به کار را دارید و توانایی های لازم برای استخدام در یک شغل مناسب را احراز کرده اید
  • در فعالیتهای صنعتی اشتغال ندارید
  • وضعیت درآمد و دارایی های شما قبلا مورد بررسی قرار گرفته است
  • همچنین وضعیت اقامت شما مشخص شده باشد

شرایط دریافت کمک هزینه ای تحت عنوان Newstart allowance را خواهید داشت.

 این کمک هزینه شامل  افرادی می شود که بین 22 تا 64 سال سن دارند و  به دنبال کار هستند و هنوز نتواسته اند شغل مناسبی پیدا کنند . پرداخت کمک هزینه ها به صورت هردو هفته بوده و تا مادامی که فرد هنوز شغل مناسبی پیدا نکرده است به وی پرداخت می شود.

مبلغ کمک هزینه های بی کاری 20 مارس و 20 سپتامبر هرسال به روز رسانی می شود:

 

Financial Aid

 

 

 

 

 

اما توجه داشته باشید که ممکن است هرفرد با توجه به شرایط خاص خود قبل از دریافت اولین کمک هزینه مدتی در لیست انتظار به سر ببرد. این مدت انتظار تابع عوامل مختلفی است . به عنوان مثال، افرادی که تازه وارد استرالیا شده اند :

چنانچه شما تازه وارد استرالیا شده اید  قبل از برخورداری از هرگونه مزایا و پرداختی و بیمه باید 104 هفته ( به عبارتی دو سال و دو ماه ) صبر کنید و پس از این مدت زمان مشمول دریافت کمک هزینه بیکاری و سایر مزایا خواهید شد . توجه داشته باشید که این 104 هفته شامل مدت زمانی است که شما در استرالیا به سر برده اید.

برای آنکه مشمول دریافت کمک هزینه بیکاری باشید می باید:

-              شهروند استرالیا بوده ؛

-              و زمان ارائه درخواست خود مبنی بر برخورداری از این امتیاز در استرالیا حضور داشته باشید

-              و تا مادامی که از این امتیاز برخوردار هستنید همچنان در استرالیا حضور داشته باشید

کارت خدمات درمانی " health care card"

همچنین کسانی که بعد از 2 سال حضور مستمر در استرالیا از فوق العاده / کمک هزینه بیکاری استفاده می کنند ، یک کارت خدمات درمانی " health care card" برای آنها صادر خواهد شد که با استفاده از آن از خدمات درمانی و دارویی ارزانتری برخوردار خواهند شد. –مدت اعتبار این کارتها که برای افراد بیکار صادر می شود 12 ماه است و تا 6 ماه بعد از استخدام نیز می توانند از آن استفاده کنند.

سیستم خدمات درمانی استرالیا    Medicare

تمام کسانی که در استرالیا زندگی می کنند در صورتی که

-              شهروند استرالیا باشند

-              شهروند نیوزلند محسوب شوند

-              دارای کارت اقامت دائم باشند

-              تقاضای کارت اقامت دائم کرده باشند و مجوز کار در استرالیا داشته باشند و یا ثابت کنند که با یکی از شهروندان استرالیایی نسبت خویشاوندی دارند

 مشمول خدمات مدیکر می شوند.

 مدیکر  شامل کمک هزینه درمانی یا خدمات درمانی رایگان است که توسط پزشکان ، متخصصین ، چشم پزشکان و یا در موارد خاص و حاد دندانپزشکان بیمارستانهای دولتی ارائه می شود. مدیکر همچنین هزینه بستری در بیمارستان را نیز در برمیگیرد.

بیمارستانهایی نیز که به صورت خصوصی اداره می شوند بخشی از سیستم مدیکر محسوب می شوند. هزینه خدمات درمانی که توسط بیمارستان خصوصی و یا دولتی به بیمار عرضه می شود توسط مدیکر پرداخت خواهد شد. با این همه بیماری که به بیمارستان خصوصی مراجعه می کند برای پرداخت هزینه های بیمارستان اعم از هزینه های بستری و مابقی هزینه پزشک ( 75% هزینه پزشک تحت پوشش مدیکر خواهد بود) باید تحت پوشش بیمه خصوصی باشد .

براساس استانداردهای مدیکر 100 درصد هزینه های پزشک عمومی و 85% هزینه متخصص به عهده مدیکر خواهد بود. در صورتی که هزینه ویزیت پزشکان و متخصصین بیشتر از قیمتهای مشخص شده توسط مدیکر باشد، پرداخت مابقی هزینه اضافی به عهده خود بیمار خواهد بود.

خدمات مدیکر:

             درمان رایگان بیمار در بیمارستان دولتی توسط پزشکی که توسط بیمارستان تعیین می شود. بیمار حق انتخاب پزشک را ندارد

             در صورتی که پزشکی خارج از بیمارستان شما را ویزیت کند، مدیکر 100 درصد هزینه ویزیت پزشک عمومی و 85 درصد حق ویزیت پزشک متخصص را به شما پرداخت می کند

 

             در صورتی که پزشک خصوصی دارید، بهتر است پزشک شما از آن دسته پزشکانی باشد که صورت حساب خدمات را مستقیما به حساب مدیکر صادر می کند (Bulk Billing). در این صورت نیازی نیست که هیچ هزینه ای پرداخت کنید

             بخشی از هزینه داروهای شما را PBS پرداخت خواهد کرد

هزینه خدمات درمانی زیر شامل پوشش مدیکر نمی باشد:

             هزینه خدمات درمانی اختصاصی (اگر تمایل داشته باشید در بیمارستتان خصوصی بستری شوید و یا یک اطاق جداگانه به شما اختصاص دهند)

             خدمات درمانی که نیازی به آنها نباشد (از قبیل جراحی پلاستیک و زیبایی)

             خدمات آمبولانس

             خدمات دندان پزشکی

             خدمات فیزیوتراپی، کایروپرکتیک، گفتار درمانی، روانشناسی، عینک و لنز، سمعک و موارد مشابه. البته اینگونه خدمات را می توانید از طریق پوشش بیمه سلامت شخصی دریافت نمایید. پس اگر فکی می کنید ممکن است به خدمات فوق نیاز داشته باشید بهتر است در اسرع وقت نسبت به خریداری یکی از انواع بیمه های تکمیلی سلامت شخصی اقدام نمایید.

             با داشتن پوشش مدیکر شما می توانید از 30 درصد تخفیف بیمه مکمل سلامت شخصی بهره مند گردید.

بودجه خدمات درمانی استرالیا (  که به نام Medicare شناخته شده است ) از طریق دو بخش خصوصی و دولتی باهم، تامین می شود. به این صورت که بخشی از هزینه های آن از طریق 2% مالیات و باقی آن از محل درآمد ملی دولت پرداخت می شود. لازم به ذکر است که افراد کم درآمد مشمول این 2% مالیات ِ خدمات درمانی نمی شوند .

همچنین افراد پردرآمدی که بیمه بهداشتی -درمانی خصوصی ندارند مشمول 1% مالیات اضافی می شوند.

همچنین برای برخی از داروهایی که تجویز می شوند نیز برنامه و مزایای دارویی جداگانه ای در نظر گرفته شده است که  تاثیر به سزایی در کاهش هزینه ها دارد.

کیفیت مراقبتها و خدمات درمانی:

استرالیا در کل جهان بالاترین درصد امید به زندگی ( یا به عبارتی احتمال حیات) را در مقایسه با کشورهای دیگر دارد. طبق آمار جهانی مربوط به شیوع بیماری در سال 2013 ، امار و مطالعات حاکی از آن است که استرالیا از این لحاظ سومین کشور برتر در میان کشورهای دیگر است.

در یک مقایسه مطالعاتی که بین سیستمهای خدمات درمانی شش کشور استرالیا ، کانادا ، آلمان ، نیوزلند ، انگلیس و آمریکا انجام شد ، استرالیا بالاترین رتبه را از لحاط سطح سلامت به خود اختصاص داد و در بررسی بقیه شاخصهای معیار نیز رتبه اول یا دوم را گرفت. البته در رتبه بندی کلی سیستمهای خدمات درمانی استرالیا بعد از انگلیس و آلمان و هم تراز با نیوزلند قرار گرفت و کانادا و آمریکا نیز در رتبه بعد از استرالیا قرار گرفتند.

تعیین صلاحیت شما برای برخورداری از مزایای خدمات درمانی / مدیکر بر عهده سازمان خدمات انسانی (DHS ) است. برای ثبت نام در فرایند خدمات درمانی استرالیا ( Medicare ) باید وضعیت فعلی ویزای خود را نشان دهید.

شما باید 7-10 روز بعد از ورود به استرالیا خود را به یکی از مراکز مدیکر معرفی کنید و ترتیب کارهای مربوط به گرفتن کارت مدیکر خود را انجام دهید.