Canada Immigration is ideal for Future Immigrants 300x158

 

نگاهی به آینده مهاجرت به کانادا

 

اداره مهاجرت کانادا پیش بینی کرده است که بین سالهای 2020-2029 کاهش چشم گیری در آمار تولد دیده میشود و این بدان معناست که مهاجرت در دهه آینده نقش مهمی در جامعه کانادا خواهد داشت. در یک دهه گذشته یکی از مهمترین رویدادها در اداره مهاجرت کانادا افزایش قابل توجه در میزان اقامت دائم کانادا برای دانشجویان بین المللی و نیروی کار ماهر در کانادا بوده است است که درنتیجه این فرآیند میتواند به بهبود اقتصاد کانادا کمک شایانی بکند.

کانادا پذیرای بیش ازسه ونیم میلیون مهاجر در 1 دهه آینده خواهد بود.

پیر شدن و پایین بودن آمار زاد و ولد در کانادا میتواند دلیل اصلی این موضوع باشد که ما باید انتظار داشته باشیم این کشوردر دهه آینده از سطح مهاجرت بالاتری نیز استقبال کند. جمعیت کانادا هر ساله حدود یک درصد رشد می کند.افزایش طبیعی (ناشی از تولد و مرگ و میرها) تنها 20 درصد از رشد سالانه جمعیت را شامل میشود که انتظار می رود طی ده سال آینده تقریبا به صفر برسد و در مقابل میتوان گفت مهاجرت 80 درصد رشد جمعیت کانادا را تشکیل خواهد داد. با در نظر گرفتن این روند، دردهه های آینده، مهاجرت می تواند 100 درصد از جمعیت کانادا را تشکیل دهد.

رشد جمعیت عامل اصلی و مهم برای فعالیت های اقتصادی و کیفیت بالای زندگی در کانادا میباشد. بنابراین اگر کانادا بخواهد رشد جمعیت را از 1 درصد افزایش دهد باید یک افزایش تدریجی برای مهاجران از 350 هزار نفر در 2021 به 400 هزار نفر تا پایان 1 دهه باشد.

در یک دهه آینده، کانادا به 3.5 میلیون مهاجر با اقامت دایم خوشامد گویی میکند که این افزایش 25 درصدی در مقایسه با آمار 2.8 میلیون مهاجر که با اقامت دایم که طی یک دهه گذشته پذیرفته شده اند قابل توجه است. عوامل بومی کانادا نقش مهمی در انتخاب مهاجران خواهند داشت. استان ها و کارفرمایان اطلاعات دقیقی از ضرورت های بازار کار بومی دارند و دولت فدرال کانادا در دو دهه گذشته نقش بیشتری در انتخاب مهاجران برای نیازهای ایالت ها ، کارفرمایان و سازمان ها فراهم کرده است که این روند به خوبی میتواند ادامه یابد.

امروزه، استان های کانادا سالانه حدود 40،000 مهاجررا برای دریافت اقامت دائم انتخاب می کنند - رقمی که اگر دولت فدرال میزان مهاجرت را همانطور که انتظار می رود افزایش دهد، باید سالانه به بیش از 50،000 مهاجر برسد.

اگرچه قانون اساسی کانادا مهاجرت را به عنوان حوزه ای مشترک بین دولت فدرال و دولت های استانی تشریح می کند، از آنجا که تعداد قابل توجهی از مهاجران در شهرها زندگی می کنند ، شهرداری ها نیز در سیستم مهاجرتی نقش قابل توجهی را ایفا میکنند. اگرچه سیستم مهاجرت کانادا پیچیده و اجرای آن دشوار است، دولت فدرال و استان ها بطور دسته جمعی بیش از 80 روش و مسیر فرایند های مهاجرت اقتصادی موجود را اداره می کنند. از این رو انتظار می رود شهرداری ها، همچون دولت های استانی که نقش قابل توجهی در برنامه های استانی PNP دارند، نقش روز افزونی در برنامه های مهاجرتی شهرداری ها Municipal Nominee Programs ایفا کنند.

 

کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا تمایل داشتند که سهم مهاجرت خود را کاهش دهند

امروز ، حدود 70 درصد از مهاجران به کبک ، انتاریو و بریتیش کلمبیا می روند ، که از قبل از یمان شروع برنامه های استانی، حدود 15 درصد کاهش یافته است. با توجه به نقش بسیار مهمی که مهاجران در توسعه اقتصادی استان های کانادا دارند، از نظر اداره مهاجرت لازم است که توزیع گسترده مهاجرت از استان های فوق به سایر استان های کانادا انجام پذیرد و این امر بدان معناست که در آینده برنامه های استانی رشد و کارایی بیشتری در پذیرش مهاجران خواهند داشت.به عنوان مثال ، استان های آتلانتیک کانادا افزایش دو درصدی سهم مهاجران را در چند سال گذشته داشته است. علاوه بر این ، کبک پذیرش مهاجران جدید خود را 20 درصد کاهش داده است ،این بدین معنی است که اکنون 10،000 مهاجر مازاد برای توزیع در سراسر کانادا وجود دارد. حتی اگر استان کبک تصمیم به افزایش سطح مهاجرت خود در اواخر این دهه داشته باشد ، آنها همچنان از افزایش تعداد مهاجر کانادا عقب خواهند ماند زیرا کبک رویکرد محتاط و هوشیارانه ای را برای افزایش مهاجران خود ترجیح می دهد.

بهبود قیمت جهانی نفت همچنین می تواند باعث شود که بار دیگر مهاجرت آلبرتا از سر گرفته شود. اقتصاد رو به رشد استان وافزایش تعداد مهاجران منجر به سقوط قیمت جهانی نفت در سال 2014 شد که هر دو ازآن زمان کاهش یافته است، اما اگر قیمت نفت بهبود یابد، آلبرتا می تواند به راحتی از کبک و بریتیش کلمبیا پیشی بگیرد تا به مقصد دوم مهاجران کانادا بعد از انتاریو تبدیل شود. بعلاوه، دانشجویان بین المللی به بهبود عملکرد اقتصادی کشورکمک زیادی میکنند.

9 میلیون از کودکان کانادا که در زمان جنگ جهانی دوم به دنیا آمدند در سن بازنشستگی قرار گرفته اند و در نتیجه کانادا نیاز اساسی به نیروی متخصص دارد. در کانادا، فرصت های شغلی زیادی وجود دارد که نیروی کار متولد کانادا و مهاجران باید از این تغییرات بهره مند شوند. در دهه گذشته، شاهد بهره مندی مهاجران از این فرصات ها بوده ایم واین اطلاعات نشان می دهد که مهاجران نیروی متخصص عایدی بیشتری نیز خواهند داشت.تحقیقات همچنین نشان می دهد که اگر استانها، کارفرمایان و مراکز آموزش عالی بتوانند نقشی در روند انتخاب مهاجران داشته باشند مطمئنا پشتیبانی مثبتی از بازار کار مهاجران خواهند داشت.

بررسی ها نشان داده، که نیمی از 600000 دانشجو بین المللی کانادا تمایل به گرفتن اقامت دائم دارند ، به این معنی که کانادا احتمالاً در این دهه شاهد پذیرش تعداد بیشتری از آنها در برنامه های مهاجرتی خواهد بود. پیش بینی می شود از این برنامه استقبال خوبی انجام پذیرد زیرا دانشجویان بین المللی در بازار کار بسیار خوب حرکت می کنند و محرک اصلی رشد اقتصادی خواهند بود زیرا طی دهه های آینده اینت بخش از نیروی کار به عنوان نیروی کار و مصرف کننده جامعه شناخته خواهد شد.

 

دلایلی که میتواند اختلال مهمی در مهاجرت کانادا رخ دهد

به دلیل حمایت قوی عمومی از مهاجرت، کانادا همچنان می تواند از تعداد زیادی از مهاجران استقبال کند.با این حال اززامیست که از احساسات عمومی نسبت به مسئله مهاجرت آگاهی کافی از این باید آگاهانه باقی بماند، زیرا گسترش پوپولیسم مطمئناً توانایی دولت کانادا در توسعه اقتصادی از طریق مهاجرت را مختل می کند. با این حال ، این واقعیت که مهاجران سهم بیشتری از جمعیت کانادا را در دهه های آینده تشکیل خواهند داد ممکن است منافع مهاجرت ومخاجران را در مقابل گسترش پوپولیسم محافظت کند. با توجه به اینکه مهاجران به طور عمده در بزرگترین شهرهای کانادا ساکن هستند این امر می تواند تاثیر بسزایی در تغییرات سیاسی کانادا داشته باشد. همچنین کاهش سیاست های پوپولیستی در خارج از کشور همچنین می تواند سیستم مهاجرت کانادا را مختل کند برای مثال،اگر دموکراسی های غربی مانند انگلیس و ایالات متحده برای استقبال از پذیرش مهاجران تصمیم بگیرند و برنامه های اقتصادی و مهاجرتی خود را اصلاح کنند ، کانادا با تهدید رقابتی روبرو خواهد شد.

افزایش رونق بازار در کشورهای در حال توسعه، می تواند باعث کاهش جریان مهاجرت و دانشجویان بین المللی به کانادا شود و همچنین ممکن است منجر به رقابت بیشتری شود. به عنوان مثال ، چین سرمایه گذاری های بزرگی را در سیستم آموزش خود انجام داده است و اکنون یکی از برجسته ترین پذیرنده های دانشجویان بین المللی است که با توجه به مولفه های اقتصادی، این امر می تواند تاثیر قابل توجهی در تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا داشته باشد.

2020.01.28