Australia Skilled Visaعلت اصلاح برنامه ویزای متخصصین (Skilled Visa Program ) استرالیا

 

چه موضوعی استرالیا را بر آن داشته است که تصمیم بگیرد در برنامه ویزای متخصصین خود اصلاحاتی قایل شود؟ اداره مهاجرت و حفاظت از مرزهای استرالیا بازنگری برنامه فعلی ویزای متخصصین و ویزای موقت خود را در 19 سپتامبر 2014 آغاز کرد. این بازنگری با همکاری سازمانهای دولتی کلیدی، کارفرمایان، وکلای مهاجرتی و همگان انجام می گیرد و درباره تغییرات لازم برای ارتقای مهاجرت نیروی متخصص به استرالیا بحث و تبادل نظر می شود. اما چه عواملی موجب ترغیب دولت استرالیا برای ترتیب دادن این بازنگری شده است؟ و هدف دولت استرالیا از این بازنگری نیل به چه منظوری است؟

واقعیت این است که استرالیا دیگر تنها مقصد مطلوب مهاجرین متخصص تلقی نمی شود و پای رقبای دیگری نیز به این میدان کشیده شده است. تعداد کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه ای که برای رقابت با استرالیا قد علم کرده اند هر روز بیشتر می شود و همین موضوع موجب شده است که استرالیا به فکر بازنگری ساختارها و اصول برنامه های خود برای مهاجرت نیروی متخصص بیفتد و تمام اهتمام خود را برای حفظ جذابیت خود به عنوان مقصد مطلوب مهاجرت نیروی متخصص به کار بندد.

اکنون با ورود رقبای سرسخت جدید، یعنی همسایگان آسیایی استرالیا مانند سنگاپور، هند، چین، تایلند، اندونزی و فیلیپین فضای مهاجرت استرالیا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و خطر جدیدی را از سوی این رقبای جدید، علاوه بر رقبای پیشین خود، احساس می کند. افراد بسیاری این مناطق را به خاطر اقتصاد رو به پیشرفت آنها (سنگاپور، هند و چین ) و یا کیفیت مساعد زندگی در آنها ( تایلند، اندونزی و فیلیپین) برای اسکان و شروع زندگی جدید خود انتخاب می کنند.

از طرف دیگر نیز امروزه مردم تمایل بیشتری نسبت به مهاجرت موقت در مقایسه با مهاجرت دائم از خود نشان می دهند. تفکر بازگشت به سرزمین مادری و استفاده از آموخته ها و درآمد حاصل از مهاجرت در سرزمین مادری طی سالها هرروز بیشتر از قبل در میان مهاجرین قوت یافته است. از همین رو مهاجرین سعی می کنند هیچ یک از موقعیتهای مهاجرت موقت به کشورهای دیگر و ارتقای سطح مهارت و اقتصاد خود را به امید بکارگیری آنها در بازگشت به سرزمین مادری به هیچ عنوان از دست ندهند.

همچنین بحران اقتصادی جهانی و کمبود کار در سراسر جهان نیز یکی دیگر از دلایل بیشتر شدن رقابت در میان کشورهای مهاجرپذیر است. همه این عوامل در کنار هم موجب شده است که این کشورها به جنب و جوش بیشتری درآیند و برنامه های هدفمند پذیرش مهاجرین با استعداد را فعال تر از گذشته در پیش گیرند.

در این میان کانادا آخرین کشوری بود که در ژانویه امسال (2015) درصدد ایجاد اصلاحات در برنامه های مهاجرتی خود برآمد و برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry) را معرفی کرد.

در هرحال نتایج این اصلاحات هنوز مشخص نشده است و ما هنوز منتظر اعلام نتایج هستیم. اما چیزی که می توان با اطمینان گفت این است که این تغییرات می تواند بهترین و بدترین حالت را داشته باشد، یا به عبارتی تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. آخرین باری که دولت تغییراتی در برنامه های مهاجرت نیروی متخصص انجام داد بسیاری از متخصصینی ( Professional هایی ) که با توجه به برنامه قبلی امیدوار بودند بتوانند اقامت دائم را بگیرند یک شبه مجبور شدند تمام برنامه های خود را تغییر دهند. بنابرین باید این تغییرات را به دقت دنبال کرد و برای هرچیزی از پیش آماده بود.