toeflآیا نتایج آزمون زبان انگلیسی TOEFL منصفانه است

 

داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از اصلی ترین موانع و دغدغه های متقاضیان مهاجرت و ویزاهای کاری کشور های انگلیسی زبان از جمله استرالیا و کاناداست. شکایت و نارضایتی متقاضیانی که مدت زمان زیادی را صرف زبان آموزی و مهارت اندوزی در زمینه آزمون های بین المللی زبان انگلیسی کرده اند نشان از آن دارد که سیستم و استراتژی ارزیابی نتایج این آزمون ها در سازمان های متولی نسبت به یکدیگر متفاوت است. در این مقاله تلاش بر آن است تا نگاهی کلی به روش ارزیابی پاسخ ها در سیستم آزمون
TOEFL iBT
داشته باشیم.

سازمان های استرالیایی، انجمن های تخصصی، دانشگاه ها و دیگر ارگان های دولتی از نتایج آزمون تافل برای ارزیابی منسجم مهارت های زبان انگلیسی داوطلبان استفاده می کنند. اما سوال این است که چگونه این ارزیابی انجام می شود؟

ساختار آزمون:

ابتدا مرور مختصری بر ساختار آزمون خواهیم داست. آزمون TOEFL iBT شامل 4 بخش شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن می باشد. آزمون با استفاده از کامپیوتر و در مراکز معتمد برگزار می گردد که در این آزمون برای بخش شنیدن و صحبت کردن هدفون و میکروفون در اختیاز داوطلب قرار می گیرد.

بخش خواندن و شنیدن شامل سوالات 4 گزینه ای بوده که به صورت اتوماتیک توسط کامپیوتر تصحیح و نمره دهی می شود.

بخش صحبت کردن و نوشتن از سوالات باز تشکیل شده است (به این معنا که پاسخ ها باید از ظرف متقاضی ارائه گردد و به صورت انتخاب از بین گزینه ها نیست) که لازم است داوطلب پاسخ خود به بخش صحبت کردن را شفاهی ارائه کند و پاسخ های بخش نوشتاری را از طریق کیبورد تایپ کند.

چه تضمینی بر منصفانه بودن نتایج سنجش وجود دارد؟

Unbiasedبرای این منظور این سازمان 6 راهکار را در نظر گرفته است:

1-      هیچ بخش از آزمون در مرکزی که شرکت کرده اید تصحیح نمی شود و تمام مراحل تصحیح و نمره دهی از طریق شبکه سنجش مرکزی این سازمان که بر مبنای استانداردهای امتیاز دهی منسجم پایه گذاری شده است انجام می شود. این رویکرد موجب افزایش انسجام ارزیابی و سنجش و بالا بردن ضریب امنیتی نمرات می گردد.

2-      برای تصحیح و امتیاز دهی به بخش سوالات باز، سازمان تافل از هر دو روش تصحیح انسانی و ماشینی استفاده می کند تا بتواند تصویری کامل و صحیح از توانایی زبانی داوطلب به دست بیاورد. اگرچه روش تصحیح ماشینی مزایایی از قبیل عدم تعصب و یا جانب داری را به همراه دارد، با این حال نقش انسانی در سنجش تاثیر پاسخ های زبانی و تناسب محتوا اجتناب ناپذیر است.

3-      مصحح های تافل دوره های آموزشی گسترده و کاملی را طی می کنند، آزمون های صلاحیت را می گذرانند و به صورت روزانه آزمون های هماهنگی و استانداردسازی را پشت سر می گذارند تا از انسجام امتیازات مطمئن شوند. مصححان مرتبا توسط مدیران و بازرسان سازمان ETS ارزیابی شده و هربار که یک سوال جدید را تصحیح و امتیاز دهی می کنند ارزیابی می گردند.

4-      سازمان ETS از مصححان زیاد و متنوعی بهره مند است در حالی که برخی از دیگر سازمان های ارزیابی توانایی زبانی داوطلبان از مصححانی بهره می گیرند که انحصارا به کشور متقاضی اختصاص و یا تعلق دارند. مصححان پاسخ های متنوعی را از سرتاسر جهان مشاهده می کنند و می شنوند و این امر در کاهش هرگونه تعصب در سنجش و امتیاز دهی کاملا موثر است.

5-      مصححان ETS پاسخنامه ها را به صورت ناشناس و بدون اسم تصحیح می کنند تا از سنجش مغرضانه و بر پایه ارزیابی شخصی به دور بمانند.

6-      برای اینکه هرگونه ارزیابی مغرضانه را به حداقل ممکن برساند، سازمان ETS از 3 الی 6 مصحح برای ارزیابی و امتیاز دهی بخش صحبت کردن و از 4 مصحح برای سنجش عملکرد متقاضی در بخش نوشتن بهره می گیرد و از این رو قضاوت جمعی مصححان به ارائه امتیاز واقعی بخش صحبت کردن و نوشتن متقاضیان کمک بسیار زیادی می کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص امتیازدهی آزمون تافل می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://www.ets.org/toefl/ibt/scores/

اگر تمایل دارید شرایط شما برای انواع ویزاهای کاری و اقامتی استرالیا ارزیابی گردد می توانید با کاریابی بین المللی کارجویان ملل تماس بگیرید و یا با پر کردن فرم ارزیابی رایگان منتظر تماس همکاران ما طی 48 ساعت آینده باشد. کاریابی بین الملل کارجویان ملل با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متخصص در امر ویزاهای کاری استرالیا و کانادا آماده به خدمت رسانی است.