Ontario Immigrant Nominee Program OINP Canada Immigration

برنامه پذیرش مهاجر استان آنتاریو که به نام OINP شناخته می شود یکی از برنامه های مهاجرتی موفق استانی کانادا می باشد که توانسته بخش قابل توجهی از نیروی کار مورد نیاز استان که از تخصص و تحصیلات لازم را دارند از این طریق تامین نماید.این برنامه با مشارکت دولت آنتاریو و اداره مهاجرت فدرال کانادا اجرا می گردد.

 

استان انتاریو سه گروه از مهاجران را می پذیرد:

1.گروه سرمایه انسانی

2.گروه نیروی متخصص فرانسوی زبان

3.گروه متخصصین کار فنی و حرفه ای

 

 

گروه سرمایه انسانی و گروه نیروی متخصص فرانسوی زبان

هر دو گروه می توانند از یکی از دو روش نیرو متخصص فدرال (FSWP) و سابقه کار کانادایی برای مهاجرت به کانادا و کسب اقامت دائم اقدام کنند ولی گروه سرمایه انسانی و گروه متخصصین فرانسوی زبان در معیارهای زبان خارجه و امتیاز بندی متفاوت هستند.

روش نیرو متخصص فدرال (FSWP)

در این روش که زیر مجموعه Express Entry فدرال کانادا می باشد، نیازی به Job Offer (پیشنهاد شغلی) نیست. برای این منظور متقاضی باید حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت یا معادل آن به صورت پاره وقت داشته باشد. سابقه کار نباید خارج از 5 سال اخیر باشد و باید با شغلی که از لیست مشاغل کانادا انتخاب می کند مرتبط باشد. متقاضی می تواند هم در کانادا و هم خارج از کانادا برای این برنامه اقدام کند. همچنین متقاضی باید برای واجد شرایط شدن دراین برنامه حداقل مدرک کارشناسی ارشد را کسب کرده باشد و توانایی زبان انگلیسی در حد CLB9 را اثبات نماید (برای اطلاع از حداقل نمرات مورد نظر لطفا به جدول برابر یابی آزمون های زبانی مراجعه نمایید.

متقاضیانی که موفق به کسب اسپانسرایالتی (آنتاریو) شوند می توانند با دریافت 600 امتیاز اضافه تر از Express Entry  دعوتنامه دریافت نمایند و برای اقامت دائم خود اقدام نمایند.

روش سابقه کار کانادایی

در این روش متقاضی باید حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت یا معادل ان به صورت پاره وقت را در گروه های شغلی مورد نظر درکانادا داشته باشد. سابقه کار متقاضی باید در سه سال اخیر باشد و در یکی از مشاغل گروه های شغلی ذکر شده باشد. در این برنامه ضرورتی ندارد که یک سال سابقه کار متقاضی لزوما بدون وقفه و متداوم باشد. در این برنامه سابقه دوره کاراموزی با حقوق در حین تحصیل و یا سابقه خود اشتغالی قابل قبول نمیباشد.

در هردو برنامه ذکر شده کار تمام وقت یعنی متقاضی باید حداقل در مدت 1 سال معادل 30 ساعت در هفته کار انجام داده باشد که معادل با 1560 ساعت کار در 1 سال می باشد. درسابقه کار پاره وقت متقاضی باید حداقل هفته ای 15 ساعت کار و درنتیجه 2 سال سابقه کار معادل 1560 ساعت کار انجام داده باشد، یا حداقل 1 سال سابقه در دو شغل پاره وقت را جمعا بطور 30 ساعت در هفته و معادل 1560 ساعت کاری انجام داده باشد. اگر متقاضی سابقه کار خود را در انتاریو گذرانده باشد و شغل ایشان به پروانه فعالیت (لایسنس) نیاز داشته باشد، فقط سابقه کاری قابل قبول است که مجوز آن کار را اخذ کرده باشد. متقاضیانی که کار را بصورت دوره کارآموزی و همچنین بدون کارمزد انجام داده اند قابل قبول نمی باشند.

تحصیلات:

متقاضی باید مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا که معادل مدارک تحصیلی کانادا می باشد را داشته باشد. متقاضیانی که مدارک تحصیلی خود را خارج از کانادا دریافت کرده اند باید ارزیابی تحصیلی انجام دهند تا مشخص شود مدارک ایشان معادل با مدارک کانادایی می باشد یا خیر. مدارک تحصیلی متقاضی باید توسط یکی از سازمان های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا می باشد، ارزیابی شود.هرکدام از این سازمان ها مدت زمان ارزیابی مدارک تحصیلی و هزینه متفاوتی دارند. بعد از ارزیابی متقاضی باید یک نسخه از ارزیابی مدارک تحصیلی را به دولت آنتاریو ارائه دهد و از زمان این ارزیابی نباید بیش از 5 سال گذشته باشد.

حداقل نمره زبان مورد نیاز

متقاضی باید قادر به خواندن،نوشتن، صحبت و درک مطلب به زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل سطح CLB 7 یا بالاتر باشد. جهت اثبات توانایی زبان، متقاضی باید نتیجه امتحان زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را که بیش از 2 سال از تاریخ آزمون نگذشته باشد ارائه دهد. برای اثبات توانایی زبانی فقط آزمون های زبان انگلیسی IELTS جنرال و یا امتحان CELPIP جنرال قابل قبول می باشند و برای زبان فرانسه فقط آزمون های TEF و یا TCF مورد تایید است.

زبان گروه متخصصین فرانسوی زبان:

متقاضی باید قادر به خواندن،نوشتن، صحبت و درک به زبان فرانسوی با حداقل سطح CLB7 و همچنین حداقل توانایی زبان انگلیسی در سطح CLB6 یا بالاتر باشد. جهت اثبات توانایی زبان، متقاضی باید امتحان زبان فرانسوی و انگلیسی مربوطه را بگذراند که بیش از 2 سال از تاریخ آزمون نگذشته باشد. آزمون های مورد تایید همان ازمون هایی است که در بالا به آنها اشاره شده است.

تمکن مالی:

متقاضی باید به اندازه کافی تمکن مالی داشته باشد تا بتواند به اداره مهاجرت اثبات کند می تواند خود و خانواده خود را از نظر مالی در کانادا تامین نماید. متقاضی می تواند از طریق یکی ازموارد ذیل تمکن مالی خود را اثبات کند:

  • ارائه نامه ای از منبع معتبری که وجود این تمکن را اثبات کند (از قبیل بانک، موسسه مالی و اعتباری و ...)
  • ارائه درامد سالانه متقاضی از شغلی که در انتاریو دارد،
  • ارائه Job Offer(پیشنهاد شغلی)متقاضی در انتاریو

اثبات قصد زندگی در انتاریو:

متقاضی باید اثبات کند که بعد از دریافت اقامت دائم در انتاریو زندگی خواهد کرد و می تواند از طریق یکی از روش های ذیل وابستگی خود را به استان انتاریواثبات کند:

  • متقاضی در انتاریو مشغول بکار باشد یا سابقه کار در انتاریو را داشته باشد.
  • ارائه Job Offer (پیشنهاد شغلی) یا درخواست شغل و یا مصاحبه شغلی در انتاریو
  • تحصیل در انتاریو
  • اجاره یا خرید ملک در انتاریو
  • مسافرت به انتاریو
  • ارائه ارتباط شغلی و یا داشتن اقوام در انتاریو

متقاضیانی که در کانادا هستند و برای این برنامه درخواست می دهند باید به صورت قانونی در کانادا حضور داشته باشند و وضعیت اقامت خود را تا زمانی که از انتاریو دعوتنامه دریافت نکرده اند، حفظ کنند.

3.گروه نیروی کار فنی و حرفه ای

متقاضیان این گروه باید حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت یا معادل آن به صورت پاره وقت را در شغلی از گروه های شغلی فنی حرفه ای در انتاریو را داشته باشد. سابقه کار باید در دو سال اخیر و مرتبط با شغلی که از لیست مشاغل کانادا انتخاب می شود، باشد. سابقهکار باید در انتاریو باشد و متقاضی ویزای کاری معتبری در کانادا داشته باشد.سابقه کار باید حداقل یک سال باشد اما نیازی به تداوم ندارد و مجموع سوابق کار باید به یک سال برسد.

زبان:

در این روش، متقاضی باید قادر به خواندن،نوشتن، صحبت و درک مطلب به زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل سطح CLB 5 یا بالاتر باشد.

در گروه نیروی کار فنی وحرفه ای، تمکن مالی و قصد زندگی در انتاریو مانند گروه سرمایه انسانی و گروه متخصصین فرانسوی زبان از الزامات می باشد.