ویزای اسپانسر اعضای خانواده

 

Sponsorship Visaاداره مهاجرت کانادا جهت گرد هم آوری اعضای خانواده، انواع ویزا های زیر گروه خانوادگی را تعریف کرده است که از این طریق اعضای یک خانواده می توانند در کانادا در کنار هم زندگی کنند. این گروه از ویزا شامل انواع ویزای همسر، ویزای والدین، و ویزای فرزندان وابسته می شود. از طریق این ویزا به متقاضیان این امکان داده می شود که به پشتوانه و اسپانسری یکی از اعضای خانواده خود در کانادا بتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. از این رو برای هر دسته از اعضای خانواده شرایط، تعهدات و مشخصاتی تعریف شده است که به تفصیل در ذیل به آنها اشاره می کنیم. 

 

ویزای اسپانسر همسر کانادا (ویزای ازدواج)

شما می توانید از طریق ویزای اسپانسر همسر(spousal sponsorship visa)، برای همسرتان اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید. به عبارتی ویزای گروه خانوادگی از مجموعه ویزا های کانادا به افرادی که شهروند و یا مقیم دائم کانادا هستند این امکان را می دهد که که اسپانسر اعضای خانواده خود، شامل پدر و مادر، همسر و فرزند و یا نوه خود شوند و آنها را به عنوان مقیم دائم به کانادا دعوت کنند. این ویزا در راستای سیاست دولت کانادا به منظور گرد هم آوری اعضای خانواده معرفی شده است و به این منظور ویزا های گروه خانوادگی بیشترین سرعت در بررسی را در دفاتر بررسی ویزاهای کانادا به خود اختصاص می دهد.

اسپانسر شدن به چه معناست؟

زمانی که شما درخواست اسپانسری sponsorship)) می دهید، در اصل تعهدنامه ای را امضا می کنید که به منزله حمایت کامل مالی از تمام نیازهای اساسی کسانی است که اسپانسر آنها شده اید. این حمایت شامل فرزندان آنها نیز می شوند. این نیازهای اساسی شامل موارد زیر می شود:

 • خوراک، پوشاک، سرپناه و نیازهای روزانه دیگر
 • خدمات مراقبت از دندان، مراقبت بینایی و نیازهای بهداشتی و سلامتی دیگری که تحت پوشش خدمات بهداشت عمومی رایگان کانادا نمی باشند.

قبل از امضا تعهدنامه باید تضمین کنید کسانی را که اسپانسر می کنید، نیاز به درخواست حمایت مالی از دولت کانادا نخواهند داشت. اگر آنها هرگونه حمایت مالی از حانب دولت کانادا دریافت کنند، شخص اسپانسر باید مبلغی که آنها دریافت کرده اند را به دولت بازگرداند. در غیر این صورت شما دیگر قادر به اسپانسر کردن فرد دیگری نخواهید بود تا زمانیکه آن مبلغ را به دولت بازپرداخت نمایید. به عبارتی، منظور از اسپانسری تعهد به حمایت مالی از اعضای خانواده ای است که قرار است به کانادا بیایند، به این معنی که مسئولیت حمایت از شخص در مدت دوره تعهد برعهده شما می باشد حتی اگر شرایط اجتماعی شما تغییر کند. بعنوان مثال تعهدنامه حتی در موارد ذیل نیز باطل نمی شود:

 • شخصی که شما حمایت می کنید شهروند کانادا شود
 • شما و شخص مورد نظر از هم طلاق بگیرید، جدا شوید یا ارتباط شما با ایشان قطع شود
 • شما یا شخص مورد نظر به ایالت یا کشور دیگری نقل مکان کنید
 • شما با مشکلات مالی مواجه شوید

شرایط اسپانسر

شما در صورتی می توانید اسپانسر اعضای خانواده (پدر، مادر، پدربزرگ، مادر بزرگ، همسر، فرزندان، ونوه) خود شوید که:

 • حداقل 18 سال سن داشته باشید،
 • شهروند کانادا ، یا یا مقیم دائم و ساکن کانادا باشید، درصورتی که شهروند کانادا هستید و خارج از کانادا زندگی می کنید، باید اثبات کنید به کانادا نقل مکان خواهید کرد. این موضوع به این معناست که درصورتی که مقیم دائم کانادا هستید اما خارج از کانادا زندگی می کنید نمی توانید اسپانسر اعضای خانواده خود شوید
 • تحت حمایت مالی دولت نباشید مگر درصورت از کارافتادگی
 • بتوانید نیازهای اساسی اعضای خانواده ای را که اسپانسر ایشان می شوید را تامین کنید ( و در بعضی موارد اثبات کنید که حداقل درآمد مورد نیاز را برای این منظور دریافت می کنید)

 

چه کسی واجد شرایط اسپانسری نیست

در شرایط زیر، فرد نمی تواند اسپانسر اعضای خانواده خود شود:

 • عدم پرداخت هر نوع وام و یا بدهی به دولت کانادا (از قبیل وام مهاجرتی و وام بانکی و حمایت های مالی دولتی)
 • عدم تامین نیازهای اساسی شخصی که قبلا اسپانسر کرده اید، که نهایتا منتج به اخذ حمایت مالی از دولت شده باشید
 • صدور حکم اخراج از کانادا برای شخص اسپانسر
 • بازداشت، حبس یا زندانی شدن اسپانسر
 • دریافت حمایت مالی از دولت بدون شرایط از کارافتادگی
 • همچنان در دوره ورشکستگی باشید (تعهد ورشکستگی مالی شما سپری نشده باشد)
 • طی پنج سال گذشته از طریق اسپانسر همسر اقامت دائم کانادا را دریافت کرده باشید
 • کمتر از سه سال از تاریخی که اسپانسر همسر قبلی خود شدید گذشته باشد (در صورتی که از همسر قبلی خود جدا دشه باشید و قصد داشته باشید همسر جدیدی را اسپانسر کنید)
 • یک پرونده اسپانسری همسر یا فرزند در جریان بررسی داشته باشید
 • متهم به ارتکاب آزار و اذیت جنسیتی و یا صدمه به بستگان باشید

همسرو یا شریک قانونی از نظر قانون اداره مهاجرت کانادا چه فردی است؟

از نظر اداره مهاجرت کانادا شما می توانید اسپانسر همسری شوید که دو شرط زیر را داشته باشد:

 • حداقل 18 سال سن داشته باشند
 • نسبت شما واقعی باشد و صرفا جهت گرفتن اقامت دائم کانادا وارد رابطه همسری نشده باشد

یکی از مستند ترین مدارک اثبات دو شرط فوق ارائه سند ازدواج رسمی در این خصوص است. ویزای اسپانسر همسر دو زیر شاخه دارد:

-          اسپانسر همسری- گروه داخل خاک کانادا

-          اسپانسر همسری- گروه خارج از خاک کانادا

در صورتی که در زمان درخواست، همسر شما داخل خاک کانادا باشند و ویزای غیر اقامتی داشته باشند که واجد اجازه کار نباشد، شما می توانید همزمان با ارسال پرونده اقامتی ایشان درخواست اجازه کار را نیز برای همسر خود بدهید که معمولا خیلی زودتر از نتیجه ویزای اقامتی مشخص می شود و همسر شما می تواند قبل از مشخص شدن نتیجه ویزای اقامتی مشغول به کار شود.

 

برنامه اسپانسر والدین، پدربزرگ و مادر بزرگ

تعهدات اسپانسری این گروه نیز مشابه تعهدات اسپانسری همسر است با این تفاوت که مدت تعهدات در گروه والدین 20 ساله است. تعهدات اسپانسر از زمان ورود اعضای خانواده به خاک کانادا آغاز می شود.

شرایط لازم برای این گروه از اعضای خانواده (به غیر از همسر) به شرح زیر است:

 • حداقل 18 ساله باشید
 • شهروند کانادا و یا مقیم دائم کانادا باشید
 • در کانادا زندگی کنید
 • تعهدنامه تامین نیازهای اساسی شخصی اعصای خانواده را امضا کنید
 • اثبات درآمد کافی جهت تامین نیازهای اساسی اعضای خانواده در کانادا.

برنامه اسپانسرشیپ والدین در سال 2019 تغییرات قابل توجهی داشته است که مهمترین آن تغییر نحوه پذیرش از حالت قرعه کشی به ترتیب اولویت دریافت پرونده خواهد است. سال گذشته اداره مهاجرت کانادا از بین متقاضیان این روش مهاجرتی، تعداد 1000 پرونده را به صورت تصادفی و از طریق قرغع کشی انتخاب و برای صلاحیت صدور ویزا کرد. با توحه به اینکه تعداد زیادی از پرونده های ارسالی واجد شرایط کامل نبودند و یا مدارک ارسالی آنها کامل نبود، بخش زیادی از ظرفیت سالانه باقی ماند و باعث شد اداره مهاجرت کانادا در چند نوبت فراخوان مجدد دهد. در سال 2019، مرحله ثبت نام اولیه شبیه به فرایند سال 2018 و از طریق ثبت اظهار علاقه مندی به مهاجرت  Expression of Interest است ولی مراحل بعدی پذیرش اداره مهاجرت تغییر قابل توجهی کرده است. در سال 2019 مقرر است پذیرش پرونده ها بر اساس ترتیب دریاقت Expression of Interest خواهد بود. تغییر مهم دیگر افزایش سقف پذیرش پرونده ها از 10000 در سال 2018 به 20000 پرونده در سال 2019 است. 

چنانچه علاقه مند هستید در سال 2019 برای والدین خود اقامت دایم کانادا را دریافت نمایید،لازم است که ازتاریخ 28 ژانویه 2019، نسبت به ثبت EOI در سایت اداره مهاجرت کانادا اقدام نمایید. مسلما تعداد زیاد متقاضیان این روش مهاجرتی باعث  خواهد شد به سرعت ظرفیت موجود تکمیل شود و لازم است تلاش کنید طی ساعات اولیه بتوانید EOI  خود را ثبت کنید. ثبت EOI  به منزله درخواست اسپانسر والدین نیست و صرفا به اداره مهاجرت کانادا اطلاع می دهد که قصد دارید اسپانسر والدین خود شوید. برای موفقیت در دریافت دعوتنامه لازم است که شرایط این ویزا را به همراه جدول حداقل درآمد مربوط به سالهای گذشته را مطالعه کرده باشید و اطمینان حاصل کنید که واجد تمام شرایط لازم هستید. 

فرزندان وابسته

فرزند شما یا فرزند همسر شما، در صورتی که در زمان درخواست شرایط کمتر از 21 سال سن داشته باشد و مجرد باشند بعنوان فرزند وابسته در پرونده در نظر گرفته می شود. فرزندان 22 ساله و بالاتر در صورتیکه قبل ازسن 22 سال از نظر حمایت مالی به والدین خود وابسته باشند و بدلیل ناتوانی های جسمی یا روانی نتوانند خودشان را از نظر مالی تامین کنند همچنان بعنوان فرزندان وابسته درنظر گرفته می شوند و این دو شرط باید تا زمان ورود به کانادا برقرار باشند.

یکی از الزامات قانونی در اسپانسر کردن اعضای خانواده 0به غیر از همسر) اثبات توانایی کسب درامد کافی جهت تامین هزینه های زندگی است.  به این منظور اداره مهاجرت کانادا سطح درآمد های سه ساله قبل از درخواست را طبق جدول زیر و بر اساس تعداد اعضای خانواده ماک تصمیم گیری قرار می دهد. در حالت پایه، یک نفر که مقیم دائم و یا شهروند کانادا است قصد اسپانسر کردن یکی از والدین خود را خواهد داشت و از این رو حداقل نفرات در جدول زیر از 2 نفر شروع می شود. لازم است در نظر بگیرید که در این محاسبه تمامی تعداد فرزندان وابسته متقاضی و فرزندان اسپانسر نیز در نظر گرفته خواهند شد.

 

درآمد سال 2018
$41,007
$50,414
$61,209
$69,423
$78,296
$87,172
$8,876
درآمد سال 2017
$39,813
$48,945
$59,426
$67,400
$76,015
$84,631
$8,616
درآمد سال 2016
$39,371
$48,404
$58,768
$66,654
$75,174
$83,695
$8,522
درآمد سال 2015
$38,618
$47,476
$57,642
$65,377
$73,733
$83,695
$8,522
تعداد اعضای خانواده
2
3
4
5
6
7
به ازای هر نفر مازاد بر 7 نفر این مبلغ اضافه شود

در صورتی که تمایل دارید نسبت به اسپانسر والدین خود اقدام کنید می توانید با دفتر کارجویان ملل تماس حاصل نمایید تا شرایط شما و اعضای خانواده بررسی گردد و راهکار مناسب در سریعترین زمان ممکن به شما اعلام شود تا بتوانید از فرصت باقیمانده در سال 2019 استفاده نمایید.